המכללה בתקשורת

 

ערב פתוח ללימודי פסיכודרמה לגברים!

במכללת מבחר, מזמינים אותך להיות חלק מקבוצת המטפלים החרדים הראשונים, שיהיו הקבוצה הפותחת, המובילה והבלעדית בתחום הפסיכודרמה לגברים במגזר החרדי כולו!

הערב יתקיים אי"ה ביום ראשון, כ"א בשבט – 27.1.18 בשעה 18:00, בקמפוס מכללת מבחר ויפתח לכם דלת למקצוע רווחי ומתגמל עם ביקוש גדול במיוחד. בערב תפגשו את ד"ר הוד אורקיבי - מרצה בכיר וראש התוכנית לתואר שני בפסיכודרמה ודרמה תרפיה באונ' חיפה, תשמעו על כל הפרטים הנדרשים ותשאלו את כל מה שמעניין אתכם, בשביל להתקדם ולהיות מטפל בפסיכודרמה מהשורה הראשונה.

התוכנית מיועדת לבוגרי תואר ראשון המוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה, המעוניינים להמשיך בלימודים לתואר שני בטיפול באמצעות אמנויות.

במכללת מבחר ערים לצרכי הציבור החרדי שמתעוררים מעת לעת. עם התפתחות הטיפול בפסיכודרמה, גדל הצורך והביקוש למטפלים ומטפלות יר"ש 'משלנו...', שיבינו את הרגישות של המטופלים ויחושו את הדופק שלהם... בס"ד בשנים האחרונות נלמדו במכללת מבחר מס' מסלולי פסיכודרמה לנשים, בוגרות המסלול כבר עושות חיל בעבודתן ורואות במקצוע זה שליחות מיוחדת עם רווח בצידה...

את הדרישה בשטח גם למטפלים גברים מהמגזר החרדי שמענו בכל הזדמנות. "בעלי חווה אובדן של אח בהיותו צעיר,' כותבת גב' מ. באחד ממדורי מכתבים למערכת, 'בשנים האחרונות הזיכרונות צפים אצלו ומקשים עליו לנהל את שגרת יומו. הופנינו לטיפול בפסיכודרמה – אך לא מצאנו קבוצת טיפול ייעודית לגברים חרדיים עם מטפל חרדי... איך זה יתכן?' היא מותירה סימני שאלה באוויר... זוהי רק עדות אחת לצורך הולך וגובר בעולם החרדי.

כמו במקצועות נוספים כמו עבודה סוציאלית וסיעוד, בהן מכללת מבחר מנגישה לגברים מהמגזר החרדי את האפשרות ללמוד לתואר אוניברסיטאי, שיאפשר להם לתת מענה מקצועי דווקא ממטפלים יר"ש, גם בלימודי פסיכודרמה -  יש למכללת מבחר את הזכות להיות הראשונה שתעניק למגזר החרדי את טובי המטפלים, לאחר שיסיימו את לימודיהם בעוד כשלוש שנים בעז"ה.

רוצים להיות המטפלים בפסיכודרמה של הדור הבא? יש לכם עדיין שאלות בקשר לתואר? התקשרו ל: 03-5785030 והירשמו לערב הפתוח, הכניסה בהרשמה מראש בלבד.

 

עו"סים חייל

במכללת מבחר מוקירים ומעריכים את עבודתם של מדריכי ומדריכות לימודי השדה במסלול עבודה סוציאלית. בכדי להביע את הערכתה הרבה של הנהלת המכללה לפעילות המאומצת בשטח ולהשתדלותם הרבה למען הצלחתם של הסטודנטים במסלול זה, התכנסו ראשי המכללה, הסגל האקדמי במסלול עו"ס מטעם אונ' חיפה, המדריכים והמדריכות ומס' נציגים מטעם הסטודנטים.

את אירוע ההוקרה פתח מנכ"ל המכללה הרב מאיר יעקובוביץ'. בדבריו עמד על הכרת הטוב וההערכה הרבה לכל אחד מהעוסקים במטרה החשובה – לעזור ולכוון את הסטודנטים בדרך לקבלת התואר בעבודה סוציאלית. "אינה דומה עזרה שנעשית בחיוך וברוחב לב, לעזרה טכנית בלבד. אתם נותנים את הלב שלכם, יחד עם חיוך וכמובן עם הרבה מקצועיות. כל אלו ביחד מעניקים לסטודנט את הרצון להצליח ואת ההרגשה הטובה להיעזר בכם שוב ולבנות את עולמם המקצועי יחד איתכם".

לא היה ניתן להסתיר את ההתרגשות שאחזה ברבים מהמשתתפים למראה המכללה. כאנשי שטח המדריכים את התלמידים מחוץ למכללה – לרובם היתה זו הפעם הראשונה במפגש והיכרות פנים מול פנים עם מכללת מבחר. השילוב המיוחד בין אווירה החרדית והמשפחתית המורגשת במקום, לבין גודל המכללה וכמות התלמידים בשני הקמפוסים הסמוכים זה לזה, מאפשר להבין כי אין עוד כזה מקום...

בפאנל שהתקיים בהמשך היום, הביעו המדריכים והמדריכות שוב ושוב את התפעלותם התמידית בעבודתם מול הסטודנטים של מכללת מבחר. התנהגותם האצילית של התלמידים יראי השמים, יחד עם השקפתם הטהורה, גורמת לעיתים רבות לקידוש ה' גדול בסביבת העבודה בה הם משתלבים.

ד"ר שרון נחמני – מנהלת היחידה ללימודי השדה בתוכנית זו, מדגישה את חשיבותו של קיום אירוע זה. המפגש המשולב בין המדריכים והמדריכות יחד עם צוות המכללה, מאפשר לבנות יחסי אמון הדדיים והיכרות עמוקה וחמה יותר עם האנשים הפועלים בשטח. זהו אירוע חברתי שכולל גם העשרה לימודית המעניקה כלים מקצועיים לשטח.

על הפקת האירוע ויציקת התכנים שבו, עמלו סטודנטיות במסלול עו"ס, אשר במסגרת לימודי השדה, נענו לאתגר לחבר בין קהילות שונות בתוך המכללה. האירוע נערך בקפידה ובטוב טעם, סביב שולחנות ערוכים ובמחשבה רבה על כל פרט. בסיום האירוע חולקו מזכרות לכל משתתף.

אין ספק כי אירוע כזה הותיר טעם של עוד ומילא מצברים לכל העוסקים במלאכת הכשרת העובדים הסוציאליים בדרך להגעתם לתואר, שיהווה בסיס איתן לעזרה, תמיכה ושליחות חשובה מאין כמותה.

 

לראשונה במגזר החרדי: תואר שני בפסיכודרמה לגברים במכללת מבחר

במכללת מבחר עמלו על תכנית מיוחדת מטעם אונ' חיפה, שתאפשר לגברים חרדיים להיות מטפלים בעלי תואר שני בפסיכודרמה. התוכנית מיועדת לבוגרי תואר ראשון ממוסד להשכלה גבוהה המוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה, המעוניינים להמשיך בלימודים לתואר שני בטיפול באמצעות אמנויות.

הפסיכודרמה הינה אחת משיטות הטיפול באמנויות. השיטה משלבת תאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותאוריות הנוגעות לתהליכים העושים שימוש בדרמה ומשחק. עם השנים, צברה הפסיכודרמה פופולריות רבה ונעשה בה שימוש חוצה יבשות, מגזרים וגילאים.

ההכרה, כי שיטת טיפול זו מוכחת כיעילה ותורמת במקרים רבים של קושי רגשי, בהתמודדות עם בעיות כגון משברי גיל, מחלות, בעיות משפחתיות, יחסי הורים וילדים, בעיות בזוגיות, אובדן, שכול ועוד, הרחיבה את מעגל העוסקים בפסיכודרמה ויצרה ביקוש רב למטפלים מוסמכים בתחום. את המטפלים בפסיכודרמה תוכלו לפגוש כיום במוסדות חינוך רבים, בבתי חולים, במחלקות סוציאליות בעיריות, בבתי אבות, בפנימיות, בארגונים שונים ובקליניקות פרטיות.

במכללת מבחר ערים לצרכי הציבור החרדי. עם התפתחות הטיפול בפסיכודרמה, גדל הצורך והביקוש למטפלים ומטפלות יר"ש הבקיאים במאפייני הציבור החרדי..' שיבינו את הרגישות של המטופלים ויחושו את הדופק שלהם... בס"ד בשנים האחרונות נלמדו במכללת מבחר מס' מחזורים מסלולי פסיכודרמה לנשים, בוגרות המסלול כבר עושות חיל בעבודתן ורואות במקצוע זה שליחות מיוחדת עם ברכה כלכלית בצידה...

את הדרישה בשטח גם למטפלים גברים מהמגזר החרדי שמענו בכל הזדמנות.

"בעלי חווה אובדן של אח בהיותו צעיר,' כותבת גב' מ. באחד ממדורי מכתבים למערכת, 'בשנים האחרונות הזיכרונות צפים אצלו ומקשים עליו לנהל את שגרת יומו. הופנינו לטיפול בפסיכודרמה – אך לא מצאנו קבוצת טיפול ייעודית לגברים חרדיים עם מטפל חרדי... איך זה יתכן?' היא מותירה סימני שאלה באוויר... זוהי רק עדות אחת לצורך הולך וגובר להתמחות גברים לטפל באירועים המופיעים גם בעולם החרדי.

כמו במקצועות נוספים - עבודה סוציאלית, סיעוד ועוד בהן מכללת מבחר מנגישה לגברים מהמגזר החרדי את האפשרות ללמוד לתואר אוניברסיטאי, שיאפשר להם לתת מענה מקצועי דווקא ממטפלים יר"ש, גם בלימודי פסיכודרמה - יש למכללת מבחר את הזכות להיות הראשונה שתעניק למגזר החרדי את טובי המטפלים, לאחר שיסיימו את לימודיהם בעוד כשלוש שנים בעז"ה.

רוצים להיות המטפלים בפסיכודרמה של הדור הבא? התקשרו ל: 03-5785030 ובדקו את התאמתכם למקצוע זה.

 

בוגרי תואר ראשון 'אח אקדמי' במכללת מבחר בחרו להצליח!

הטובים לסיעוד: בבחינה להכשרת אחים אקדמיים שנערכה לאחרונה מטעם משרד הבריאות, נרשמה הצלחה גדולה: 100% מתלמידי המסלול בסיעוד עברו בהצלחה את מבחן הרישוי של משרד הבריאות!

על פי נתוני משרד הבריאות בשנים הקודמות, אחוז העוברים הכלל-ארצי נע בין 85-90%. משנת 2012 נרשמה מגמת עליה במספר ההרשאות לעסוק בסיעוד. בשנת 2016 נוספו 2,007 רשיונות חדשים בסיעוד בהשוואה ל-1,712 בשנה שעברה, ועלייה מ-928 רשיונות בשנת 2010.

מקצוע הסיעוד הגנרי לגברים רשם קפיצת דרך מרשימה בשנים האחרונות. בסוף שנת 2016, 12% מכלל בעלי ההרשאה במקצועות הסיעוד היו גברים, בהשוואה ל-9% בשנת 2000.

עם התפתחות עולם הרפואה, תפקידו של האח האקדמי ומעורבותו בתהליכים הרפואיים גדלה. תחושת השליחות, האתגר והסיפוק הרב שמלווה את העוסקים במלאכה, בנוסף לשכר הולם - מהווים את הסיבה לביקוש ההולך וגדל למקצוע זה.

לדברי מנכ"ל מבחר הרב יעקובוביץ "בעת שנחשפנו לנתונים המחמיאים, חשנו כבוד גדול וגאווה עצומה בתלמידים שלנו. זהו תוצר השקעתם הרבה של הסטודנטים בהדרכת והכוונת צוות המכללה האקדמית תל אביב- יפו, בליוויו האישי של נשיא המכללה פרופ' שלמה בידרמן והדיקנית ד"ר פזית עזורי, המרצים המסורים והמקצועיים וכמובן הסטודנטים שעמדו בכבוד רב בבחינות והגיעו להישג המרשים שרשום כמובן על שמם..."

בימים אלו נמשכת ההרשמה למחזור הבא של תואר ראשון b.sn 'אח אקדמי'. תלמידי המסלול עוברים את ההתנסות הקלינית במרכז הרפואי 'מעייני הישועה' ובעוד מרכזים רפואיים. לזכאים תנתן מלגת לימודים ומלגת קיום.

אתם מוזמנים לפתוח בקריירה רפואית ולהגשים את החלום המקצועי שלכם בעתיד הקרוב במכללת "מבחר" במסגרת חרדית ייחודית שהוכיחה את עצמה בחמש עשרה שנות קיומה, בטיפוח הלימודים האקדמיים למגזר החרדי.

 

בעלי כישורים גבוהים? זה הזמן לקבל החלטה ולהירשם ללימודי הנדסה במכללת מבח"ר

מהנדסי המיפוי מהווים גורם מקצועי המעורב בכל החלטה תכנונית בתחום הנדל"ן והתשתיות. בוגר התכנית, מתרגם הלכה למעשה את רעיונותיו של היזם לכדי תכנית מעשית מדויקת.

מסלול הלימודים אורך כשלוש שנות לימוד לאחר מכינה, בסיומן יכולים הבוגרים להשתלב במקומות עבודה נחשקים וליהנות ממשכורות מקבילות לבוגרי ההייטק וכד'.

לקראת פתיחת המכינה, אנו מביאים לידיעתכם מס' נתונים מרשימים, שיהוו בסיס לקבלת ההחלטה החשובה בחייכם:

מקומות העבודה שניתן להשתלב בתחום המיפוי:
חברות תוכנה, רשויות ממשלתיות, בזק, חברת החשמל, מקורות, מנהל מקרקעי ישראל, מערכת הביטחון, משרדי מדידה ומיפוי ועוד...

שכר הבסיס בתחום המיפוי: הינו 15,000 ₪

רמת הביקוש במקומות העבודה בתחום המיפוי:
גבוהה במיוחד! מאות משרות פנויות בכל רחבי הארץ.

מקומות הלימוד בהם תוכלו לרכוש את המקצוע במגזר החרדי:
מסלול בלעדי למכללת מבחר, בשיתוף 'הטכניון'. במסגרת לימודים חרדית איכותית לאורך כל הדרך.

המכינה חינם לזכאים, כמו"כ במהלך הלימודים יינתנו לזכאים מלגות קיום ומלגות לימודים בשווי של מעל 120,000 ₪ במצטבר.

אם גם אתם שואפים ללמוד מקצוע שיעניק לכם ולבני משפחתכם עתיד כלכלי מבטיח, אתם מוזמנים לקחת החלטה עוד החודש ולהצטרף לנבחרת המיפוי של מכללת מבחר. כי זו ההזדמנות שלכם!

המכינה ללימודי תואר ראשון במיפוי וגיאו-אינפורמציה במכללת מבחר נפתחת אי"ה בתאריך –
י"ט שבט (4.2.18), וזה הזמן שלכם לבחור במקצוע שיאפשר לכם ליהנות מכל היתרונות!
אל תחמיצו את ההזדמנות!

 

בוחרים גבוה. בוחרים מבחר

סגן יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, או בשמה המקוצר "המל"ג" ביקר במכללת מבח"ר

מטרת הביקור הייתה להתרשם מקרוב מהפעילות האקדמית הנעשית  במכללת מבחר, שהיא המכללה החרדית הגדולה הנתמכת ע"י המל"ג משנת 2000 למניינם.

המכללה זוכה השנה להכיל יותר מ-1600 סטודנטים וסטודנטיות חרדים אשר בחרו ללמוד במסגרת שמורה ואיכותית, המאפשרת לימודי תואר לצרכי פרנסה, תוך שמירה על צביון חרדי ללא פשרות.

בביקור שנערך בשבוע שעבר, נכחו פרופ' פרלמן – סגן יו"ר המל"ג,  הרב ישראל תיק – חבר בהרכב המל"ג, ואירחו אותם – מנכ"ל המכללה וחברי ההנהלה, יחד עם עו"ד אריאל פוס – בנו של מייסד המכללה הרב ד"ר אברהם מתיתיהו פוס ז"ל.

צוות המל"ג הביעו התרגשות רבה לשמע דברי ההערכה הגדולה למבחר בשעה שנפגשו פנים מול פנים עם תלמידות המכללה שלמדו באותה שעה בכיתות.

כששאל פרופ' פרלמן באופן אקראי את אחת התלמידות בכיתת הסיעוד:
'מהיכן בארץ את מגיעה הנה ללמוד?' התלמידה סיפרה על היותה תושבת ירושלים, הנוסעת מס' פעמים בשבוע למכללת מבחר בבני ברק, למרות מוסדות נוספים ללימודי סיעוד – קרובים יותר למקום מגוריה.
כשנשאלה מדוע היא מרחיקה לכת? סיפרה כי כעת, לאחר שנים בהוראה, היא זוכה להגשים את החלום וללמוד לתואר בסיעוד.
עוד הוסיפה, ששאלה את הרב שלה באיזה מוסד אקדמי לבחור, ותשובתו הייתה חד משמעית – 'מכללת מבחר'.
פסיקה זו פסק, לאחר ששלח את אשתו הרבנית לביקור קפדני במכללה לבדיקה שאכן היא עומדת בכל הדרישות...

התרגשות נוספת נרשמה במפגש, כשאחת התלמידות סיפרה על היותה אם ל-12 ילדים ואחרת מתהדרת בתואר סבתא למספר נכדים, מה שמוכיח, כי לתואר אין גיל, ובכל שלב ניתן להגשים את החלום...

כשנשאלה המרצה בכיתה, במה שונה מכללה זו משאר מוסדות הלימוד האקדמיים שבהם היא מלמדת?
היא ענתה: כי אצל התלמידים/ות במכללת מבח"ר קיים צימאון גדול לידע ונכונות רבה לקבל, לדעת וללמוד, ובזה ייחודה, ומאד נהנית ללמד במבחר, שיש בה אווירה נעימה במיוחד.

בסיום המפגש, סיכמו הנוכחים, כי אין ספק שמרגישים באווירה המיוחדת במכללת מבח"ר, וניתן לחוש זאת בדברי התלמידים, כי זוהי המסגרת המעניקה להם את האפשרות להגיע לתואר מכובד תוך שמירה על עקרונות, באווירה ביתית, נעימה ומכבדת.

הנהלת המכללה ביקשה לאפשר פתיחת תכניות חדשות להרחבת הפעילות הלימודית, ולתת תשובה תעסוקתית למעוניינים מהחברה החרדית ללמוד במכללת במבחר.

 

מה משותף למשרד ראש הממשלה, בנק ירושלים וחברת צ'ק פוינט?

ייתכן וזו תשמע לכם תחילתה של חידה מורכבת, עבורנו הפתרון ברור, ידוע ומספק - בימים אלו סיימו בוגרי תואר ראשון במסלול B.SC במדעי המחשב במכללת מבח"ר את לימודיהם לאחר שלוש שנים מאתגרות ומפתחות במכללה.

הבוגרים השתלבו במקומות עבודה מובילים ומרכזיים במשק הישראלי וביניהם : ענקית ההייטק צ'ק פוינט, משרד ראש הממשלה, חברת לאומי קארד וכן במשרות מסווגות ביטחונית עליהן כמובן לא ניתן להרחיב. הבוגרים התברגו במשרות מכובדות בדמות מתכנתי ומפתחי תוכנות. מלבד היוקרה שבתפקידים בהם משתלבים הבוגרים גם התגמול הכלכלי הגבוה וההולם שבתחום ההייטק מעניין ומושך מתעניינים רבים ונוספים לתחום לימודי מדעי המחשב.

בשבועות האחרונים התקיים טקס מכובד ורב רושם לבוגרי ומסיימי התואר בו הביעו את הערכתם העמוקה ראשי ומנהלי המכללה לבוגרים שתפסו מקום מכובד בתפקידי מפתח במשרות נחשקות בשדרה המרכזית של עולם ההייטק הישראלי. "לראות את ענקיות ההייטק וחברות מובילות במשק קולטות חרדים יראי שמים לתפקידים מובילים בחברתם הופך אט אט לעניין שבשגרה ולכך אנו שואפים ומכוונים" אומרים לנו בכירים בהנהלת מבח"ר.

בימים אלו נמשכת ההרשמה למסלול נוסף שעתיד להיפתח בקרוב. התואר הינו של 'המרכז האקדמי לב' וקיימת בו אפשרות להשלמה למהנדס בעתיד. גם לתואר זה מוענקות מלגות לזכאים ע"י קרן קמ"ח וקרן ידידות טורונטו.

 

בוחרים להצליח

אלפי בוגרים מרוצים המועסקים בתפקידי מפתח ובמקצועות טיפוליים בביקוש שהולך וגובר, מאות סטודנטים עמלים בכל שנה, עשרות אנשי סגל והוראה, ומכללה אחת שהיא בית. אם תרצו אין זו תחילתה של אגדה, אלא מציאות חיה, קיימת ומתעצמת ממש כאן, במרכז העיר בני ברק.

בסקירה לאחור, נדמה היה שד"ר פוס ז"ל, מייסד המכללה, הוביל מהלך שאת תוצאותיו כיום אפילו הוא לא יכל לשער. השקעתו ומחשבתו על כל פרט בבניית מכללה כשרה שתעניק לתלמידיה יראי השם מקום אשר בו יוכלו לגדול ולהתפתח מבחינה מקצועית, ללא שום פשרות רוחניות, נושאים פירות גם היום לאחר שנים רבות בהן המכללה גדלה והתרחבה, והרחיבה את ליבה למאות תלמידים נוספים.
כמכללה שרואה את עתיד התלמידים והצלחתם המעשית בראש מעייניה, כל המקצועות הנלמדים בה, הינם מקצועות שלהם יש ביקוש גבוה ודרישה רבה לאנשי מקצוע, לעיתים דווקא מתוך המגזר החרדי. אנחנו מזמינים אתכם יחד איתנו לסיור קצר ומנחה, בין המסלולים הנלמדים במכללה, ולהתרשם ממגוון המקצועות הרחב והמגוון.

המכינה:
מכינה קדם אקדמית – לימודי מכינה מטעם אוניברסיטת חיפה.
הרקע: לימודי המכינה מיועדים לחסרי תעודות בגרות, ומאפשרים להם להתקבל ללימודים אקדמיים. המקצועות העיקריים הנלמדים במכינה הם אנגלית ומתמטיקה, וכן קורסי בסיס בכתיבה אקדמית ובמדעים, ע"מ לתת לתלמידים את הרקע והבסיס להמשך לימודיהם בתכניות האקדמיות השונות. לנרשמים ללימודי המכינה מוצעת מלגה למימון מלא של הלימודים בהתאם לקריטריונים. קיימות במכללה גם מכינות ייחודיות מקוצרות לבני 30 ומעלה, וכן מכינות ייעודיות למסלולים שונים כגון מדעי המחשב, וגיאו-אינפורמציה.
קהל יעד: במהלך השנים נפתחו במבחר כ-60 כיתות מכינה הן לנשים והן לגברים.

מסלולי הלימוד לתואר ראשון:
עבודה סוציאלית – לימודים לתואר ראשון מטעם  אוניברסיטת חיפה
הרקע: לימודי עבודה סוציאלית מקנים ידע הנוגע לטיפול בפרט הנמצא במצוקות שונות, התנהלות מול מוסדות ומיצוי זכויות. הלימודים מאפשרים לעבוד במגוון רחב מאד של מוסדות וארגונים וכן לעסוק בטיפול קליני, במידה והבוגר/ת ימשיכו ללימודי תואר שני.
קהל יעד: במסלול זה קיימות קבוצות לנשים ולגברים. כשהנשים לומדות בשעות הבוקר, והגברים בשעות הערב.
השתלבות תעסוקתית: בוגרי המכללה השתלבו בתפקידים מכובדים בבתי חולים, לשכות רווחה בעיריות השונות, במסגרות לקידום נוער, בתחום בריאות הנפש, סיעוד לקשישים ועוד.

ריפוי בעיסוק - לימודים לתואר ראשון מטעם  אוניברסיטת חיפה
רקע: מסלול הלימודים מורכב מידע מקצועי בתחומי הרפואה, התנהגות וקוגניציה. מטרת הלימודים הינה הבנת תהליכי התפתחות תקינה ולקויה בתחום הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי. הרמה המקצועית נחשבת גבוהה ודורשת מהתלמידות הצגת פרויקט גמר בסיום הלימודים.
קהל יעד: במסלול זה מתקיימת קבוצת לימוד לנשים בלבד, במהלך שעות הבוקר
השתלבות תעסוקתית: הבוגרות משתלבות כמרפאות בעיסוק בקופות חולים, בתי חולים, עמותות שונות, בתי אבות, תחום בריאות הנפש   ובמערכת החינוך.

הפרעות בתקשורת - לימודים לתואר ראשון מטעם  אוניברסיטת תל אביב
רקע: המקצוע מוכר גם בשם "קלינאות תקשורת"  קלינאיות תקשורת עוסקות בטיפול בבעיות דיבור ושפה של מטופלים בטווח גילאים רחב. מטרת הלימודים הינה להכשיר מטפלות שיוכלו לאבחן ולטפל באופן עצמאי בבעיות שמיעה, דיבור ושפה. אוכלוסיית המטופלים כוללת ילדים, מבוגרים וקשישים.
קהל יעד: במסלול זה מתקיימת קבוצת לימוד לנשים בלבד, בשעות הבוקר.
השתלבות תעסוקתית: בשנים האחרונות נרשם ביקוש גדול בציבור החרדי לנשים מתוך המגזר שיעבדו בתחום זה. הציבור מעונין לקבל את הטיפול ממטפלת חרדית מקצועית. מספר בוגרות דוברות שפת האידיש, סיימו את לימודיהן וזוכות לתת מענה לילדים שעד היום לא זכו למענה טיפולי מקצועי בשפתם.

סיעוד תכנית גנרית לתואר ראשון בסיעוד מטעם המרכז האקדמי לב - קמפוס טל.
רקע:  אחיות מהוות את הציר המרכזי בטיפול ובניהול הטיפול הרפואי במקומות שונים: מחלקות ויחידות בבתי חולים כלליים (כגון טיפול נמרץ, פגים, חדרי לידה וחדרי מיון)הן מעורבות בשיפור איכות החיים של מטופלים בכל רצף החיים. האחיות נותנות מענה לבעיותיהן של אוכלוסיות מיוחדות כמו עולים חדשים, מעוטי יכולת ואוכלוסיות שמתמודדות עם צרכים מיוחדים הנובעים מנכויות .
קהל יעד: במסלול זה קבוצת לימוד לנשים בלבד, בשעות הבוקר.
השתלבות תעסוקתית: הסטודנטיות עוברות במהלך לימודיהן הכשרה והתנסות מקצועית בבתי החולים מעיני הישועה ואיכילוב. מרכזי רפואה שונים בחרו לתת מלגות לתלמידות המסלול תמורת התחייבות לעבודה אצלם בעתיד. כבר כיום חלק מהתלמידות מועסקות בשכר כסייעות (כח עזר) במחלקות השונות בבית החולים מעיני הישועה. גורמים בכירים בתחום הרפואה בארץ מברכים על פתיחת תכנית זו שתתן מענה למחסור החמור באחיות בכלל ובציבור החרדי בפרט.

מדעי המחשב – תכנית לימודים לתואר ראשון מטעם המרכז האקדמי לב.
רקע: הלימודים מקנים לתלמיד תשתית מקצועית רחבה בתוכנה, ביסודות המחשב, בהכרת מבנה המחשב ומערכת ההפעלה, ורקע בחומרה ותקשורת בין מחשבים.
קהל יעד: מסלול לימודים זה מיועד לגברים בלבד, בשעות הערב.
השתלבות תעסוקתית: בוגרי המסלול השתלבו בחברות היי-טק שונות ומגוונות בתפקידי פיתוח.

אקדמיזציה בחינוך- תכנית לימודים לתואר ראשון בחינוך מטעם מכללת תלפיות
רקע: לימודים למורות המעוניינות לרכוש ידע נוסף בתחומם ולהתקדם לתואר ראשון אקדמי. בוגרות רבות שסיימו את לימודיהן בתכנית זו המשיכו בלימודי תואר שני במכללה במסלולים השונים.
קהל יעד:  המסלול מיועד לנשים בלבד, לימודי יום מרוכז
השתלבות תעסוקתית: קיימת אופציה להתמחות בחינוך מיוחד או גננות. הביקוש לפתיחת מסלול זה בציבור החרדי הינו עצום על מנת לעמוד בדרישות משרד החינוך. 

מיפוי וגיאו אינפורמציה - תכנית לימודים לתואר ראשון מטעם הטכניון.
רקע: מסלול לימודים ראשון מסוגו במגזר החרדי. בתכנית זו לומדת נבחרת של תלמידים מוכשרים במיוחד. הלימודים מכשירים אותם להיות אנשי מקצוע איכותיים בתחום המדידה והמיפוי
קהל יעד: המסלול מיועד לגברים בלבד, לימודים 5 ימים מלאים בשבוע
השתלבות תעסוקתית: בוגרינו משלובים בתפקידי מפתח בענף, במסגרות תעסוקה שונות: התעשייה הצבאית והביטחונית, חברות היי-טק, רשויות ממשלתיות, בזק, חברת החשמל, מקורות, מנהל מקרקעי ישראל ועוד.

סיעוד לגברים - תכנית לימודים לתואר ראשון מטעם המכללה האקדמית ת"א יפו.
רקע: מסלול זה מכשיר גברים חרדים לעבוד כאחים מוסמכים אקדמאים ומקצועיים הכיתה הראשונה במסלול נפתחה לפני כ- 3 שנים וכיום  לומדים בו  למעלה מ-100 סטודנטים. פתיחת המסלול היוותה פריצת דרך במתן מענה לציבור המעוניין לשמור על ערכיו ולקבל שירות דווקא מאחים - גברים.
קהל יעד: המסלול מיועד לגברים בלבד ונלמד 4 ימים בשבוע בשעות אחה"צ/ערב
השתלבות תעסוקתית: בוגרי המסלול משתלבים בבתי חולים, קופות חולים, מרפאות, חברות סיעוד ועוד.

שירותי אנוש ורב תחומי - תכנית לימודים לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת חיפה.
רקע: תכנית חדשה שנפתחה בשנה"ל תשע"ז, בתכנית זו יקבלו הסטודנטים/ות הכשרה מקצועית בתחום השירות, תחום שהפך להיות מרכזי מאד בכל חברה בעלת היקף פעילות בינוני ומעלה. בנוסף יקבלו הסטודנטים  ידע כללי נרחב בתחום המנהל, המשפט והעולם העסקי, שיאפשר להם להשתלב בהצלחה בשוק עבודה בארגונים עסקיים ופרטיים ולהתמודד בשוק העבודה והייעוץ הארגוני.
קהל יעד: התכנית הינה תכנית מואצת לתואר ראשון, הכוללת שני ימי לימוד בשבוע בלבד לגברים ויום לימוד בשבוע לנשים
השתלבות תעסוקתית: התואר מיועד בפרט עבור אותם אלו  שאינם מעוניינים עוד לכהן בתפקידי משנה במקומות עבודתם אלא חולמים לפרוץ ולהתברג בתפקידי ניהול בכירים ובמתן ייעוץ במסגרת מקום העבודה ויעניק ללומדים את כל הכלים והיכולות להתברג בשדרה הניהולית של מקום עבודתם.

מסלולי הלימוד לתואר שני:
יעוץ חינוכי – לימודי תואר שני מטעם  אוניברסיטת חיפה.
רקע: לימודים אלו מיועדים לבעלי תואר ראשון בתחום חינוכי, המעוניינים להתקדם ולעסוק בסיוע ייעוצי במסגרת הבית ספרית, ולתת מענה לתלמידים, למורים וכן למנהלים בהתמודדותם עם בעיות חינוכיות שונות. היועצים/ות החינוכיים מהווים חלק מהשדרה הניהולית של בית הספר ומשמשים כתובת מקצועית לאנשי הצוות, ההורים והתלמידים.

עבודה סוציאלית – לימודי תואר שני קליני מטעם  אוניברסיטת חיפה
תכנית זו מאפשרת לעובדים/ות סוציאליים בעלי תואר ראשון לרכוש השכלה והכשרה נוספת לחיזוק יכולתם לעבוד במסגרות שונות של אוכלוסיות במצוקה, כמדריכים, כמורים, או להתקדם לתפקידי ניהול. בשנה"ל תשע"א נפתח מסלול זה לגברים ולנשים,

טיפול באמצעות אומנויות – לימודי תואר שני מטעם אוניברסיטת חיפה. רקע: התכנית מכשירה מטפלות מקצועיות באמצעות אומנויות לעבודה בתחום הבריאות, החינוך, הרווחה והשיקום. הטיפול באומנויות מאפשר לטפל בדרכים עקיפות במצוקות רגשיות, תוך שימוש בטכניקות אומנותיות מגוונות. במכללה קיימות 2 מגמות:
מגמת פסיכודרמה: תוכנית הלימודים מכשירה  מטפלות מקצועיות באמצעות פסיכודרמה. מטפלות מקבלות ידע וכלים בתחום הפסיכודרמה ככלי טיפולי. בנוסף, יעמיקו התלמידות את הידע הקליני שלהן על מנת שיוכלו להעניק טיפול אפקטיבי למטופלים. 
מגמת אומנות חזותית: מספר הפונות להירשם למסלול זה גדול מאד, בחלקן הגדול מורות מוכשרות המעוניינות להשתדרג מקצועית ולפרנס את משפחותיהן בכבוד.
קהל יעד: מסלול לימודים המיועד לנשים בלבד, בוגרות תואר ראשון ובעלות רקע בתחום האמנות.
טיפול באומנויות- תכנית למנוסות – לימודים לתואר שני מטעם אוניברסיטת חיפה
רקע: תכנית הלימודים מרחיבה את הידע המקצועי ומעניקה לבוגרות תואר מתקדם.
קהל יעד: המסלול מיועד לנשים שהינן מטפלות באמצעות אומנויות
השתלבות תעסוקתית: המסלול מאפשר למטפלות לשדרג את שכרן ולהעניק להן רקע מקצועי מעמיק ונרחב.

הפרעות בתקשורת - לימודי תואר שני מטעם  אוניברסיטת תל אביב
רקע: לתוכנית נרשמו קלינאיות תקשורת, ברובן הגדול בוגרות המכללה מתכנית התואר הראשון, המעוניינות לקנות הכשרה נוספת ולהרחיב את בסיס הידע התיאורטי והמחקרי.
קהל יעד: המסלול מיועד לנשים בלבד
השתלבות תעסוקתית: מסיימות התכנית יוכלו למלא תפקידי הוראה, הדרכה או ניהול בתחום.

 

טקס הענקת תארים במכללת מבחר לבוגרי המחזור הראשון בסיעוד

בוגרי מסלול הסיעוד שסיימו תואר ראשון 'אח אקדמי' במכללה חגגו את טקס קבלת התארים באירוע רב רושם בנוכחות בני משפחותיהם, נציגי האקדמית ת"א והנהלת המכללה

בטקס המיוחד נכחו פרופ' שלמה בידרמן - נשיא המכללה האקדמית תל אביב-יפו, עו"ד אריאל פוס - יו"ר הוועד המנהל במכללת מבח"ר, הרב מאיר יעקובוביץ - מנכ"ל המכללה וכן ד"ר פזית עזורי - דיקנית בית הספר למדעי הסיעוד במכללה האקדמית תל אביב -יפו.

בדבריו עמד עו"ד אריאל פוס על גודל המעלה המיוחדת שניתן להפיק מתקופת הלימודים. לדבריו: "הלימוד המשותף בין כותלי המכללה משפיע על היכולת למצוא פתרונות יצירתיים בסיטואציות שונות בחיי היום יום והדבר מקרין על סביבתם הקרובה של הסטודנטים שנחשפים להיקף החסד שמהול בתפקידי מפתח והעשייה בהם הם משתלבים". הוא הדגיש את הצורך בהכרת הטוב והודיה להשי"ת ע"כ שבוגרי התואר זוכים להיות בצד המטפל, שעתיד לעמוד על המשמר, להציל נפשות ולהרבות חסד עם הסביבה.

אבי קירשברג, בוגר המסלול שהשתלב בעבודה בחדר ניתוח בביה"ח 'איכילוב' וסיים את התואר בהצטיינות יתירה, נשא נאום מרגש, בו תאר את קשיי ההתחלה של מחזור ראשון בו היו צריכים לגשר על אתגרים מיוחדים בשילוב בוגרי ישיבה במסלול הרפואי, במאמץ מיוחד של האקדמית תל אביב וצוות המכללה, שנשא פירות והפך לסיפור של הצלחה עבור כל אחד מבוגרי המחזור לסיעוד.

כזכור, מספרים מרשימים נחשפו, כשבבחינה להכשרת אחים אקדמיים שנערכה לאחרונה מטעם משרד הבריאות, נרשמה הצלחה גדולה: 100% מתלמידי המסלול בסיעוד עברו בהצלחה את מבחן הרישוי של משרד הבריאות! במכללת מבחר מציינים כי בימים אלו נמשכת ההרשמה למחזור נוסף של תואר ראשון b.sn 'אח אקדמי'. תלמידי המסלול ישתלבו בהכשרה מעשית בשכר במרכז הרפואי 'מעייני הישועה'. לזכאים תינתן מלגת לימודים ומלגת קיום.

 

מלגות מכובדות לנשות החסד מבית היוצר של מכללת מבחר

טקס הענקת מלגות בסכום כולל של עשרות אלפי שקלים התקיים לאחרונה במכללת מבחר. המלגה הוענקה לתלמידות שמכשירות את עצמן לתפקידי ניהול במסלול תואר שני בתחום הדורש מסירות נפש ותחושת שליחות עמוקה – תחום הסיעוד.

מלגות מיוחדות לתלמידות מסלול תואר שני (M.A ) בסיעוד הוענקו לאחרונה במכללת מבחר. מסלול לימודי תואר שני בסיעוד מיועד לאחיות אקדמיות, העוסקות יומם ולילה במשימה החשובה ביותר – הצלת חיים וטיפול וסיוע לחולים מסביב לשעון. התלמידות הינן אחיות אקדמיות מוסמכות בעלות נסיון במערכת הבריאות  המעוניינות לשדרג את מעמדן המקצועי לתפקידי ניהול וכן ואת תנאי שכרן. הלימודים כוללים העמקת ידע קליני-מקצועי וכן הרחבת הידע בתחומי הניהול. בנוסף לשיעורים הפרונטליים, נדרשות התלמידות להגיש  פרוייקט גמר, פרוייקט שהכנתו מלווה ע"י מרצה בכירה.

החוג לסיעוד באוני' חיפה, שמלמד את התואר במכללת מבחר העניק לאחרונה מלגות ל-16 תלמידות נבחרות, כל מלגה ע"ס 3000 ₪ (!). מדובר בעשרות אלפי שקלים שחולקו מטעם הקרן ע"ש גב' צ'ריל ספנסר ז"ל, שעל שמה נקרא החוג לסיעוד באוני' חיפה. המלגות חולקו לתלמידות שנה ב' בלימודים. בנוסף למלגות האלו קיבלה הנהלת החוג לסיעוד באוני' חיפה החלטה להעניק מלגות עידוד לתלמידות שיתחילו  את לימודיהן במסלול תואר שני בסיעוד. רכזת החוג לסיעוד באוני' חיפה אומרת כי "אני מברכת את התלמידות שממשיכות להתמקצע ולרכוש ידע בתחום כה חשוב , תחום שעולה בקנה אחד עם המחויבות העמוקה שלנו לחסד והצלת חיים. עבודה במקצוע הסיעוד הינה עבודה שכולה שליחות ומסירות. התלמידות במסלול הלימודים הזה כבר עובדות בתפקידים שונים במערכת הבריאות והתנסו בהגשת סיוע לחולים, זה תפקיד מורכב וקשה. מתוך ראיית החשיבות של התפקיד והאופי שלו כתפקיד שכולו חסד, אנו רואים בלימודי סיעוד מסלול לימודים מרכזי במבחר ".

 

מסלול ריפוי בעיסוק במכללת מבחר מציג פרוייקטים חדשים !

יום הצגת פרוייקטים של תלמידות מסלול ריפוי בעיסוק התקיים במכללת מבחר בשבוע שעבר. התלמידות שיסיימו את הלימודים יקבלו תואר ראשון מטעם אוני' חיפה.

תלמידות שנה ד' במסלול ריפוי בעיסוק במכללת מבחר הציגו ביום מיוחד את הפרוייקטים עליהם עמלו במהלך סמסטר שלם. הפרוייקטים עוסקים בכל תחומי הפעילות של מרפאות בעיסוק: ילדים, מוגבלויות פיזיות ומחלות נפש. התלמידות קיימו סטאז' במהלך הסמסטר האחרון ובמהלכו נדרשו להכין פרוייקט שמטרתו לשלב טכנולוגיות חדשות בטיפול, העלאת מודעות בקרב מטופלים ואנשי צוות ליכולות המקצועיות של התחום והדרכת קבוצות. במהלך היום ברכו את התלמידות גב' ברכי גוטרמן מנהלת לימודי נשים במכללת מבחר על השקעתן הרבה לאורך שנות הלימודים עד לשלב  הצגת  הפרוייקטים . כמו כן ברכה את התלמידות גם פרופ' יוסמן מאוני' חיפה שהיתה ממקימות המסלול ללימודי ריפוי בעיסוק במבחר.

פרוייקט מרכזי שהציגה אחת התלמידות זכה להכרה מצד קופ"ח מכבי. התלמידה הפיקה שני סרטונים מצוירים המתארים את מהות העבודה של מרפאה בעיסוק. אחד הסרטונים מתאר אשה שחלתה במחלה הנוראה והיא נזקקת לסיוע של מרפאה בעיסוק בכל תחום. הסרטונים הופצו בקרב רופאי קופ"ח מכבי וזוכים להערכה רבה בקרב אנשי הצוות הרפואי. פרוייקט סרטונים נוסף עוסק בחיזוק חגורת שרירי הכף של ילד חרדי הסובל ממוגבלות פיזית – באמצעות עבודות בית המאפיינות בית חרדי. הסרטון מתאר את ההכנות לשבת ומציע פעילויות לחיזוק השרירים הרלוונטיים תוך כדי הכנות אלו. הסרטון מיועד להפצה לציבור הרחב ומשפיע ישירות על איכות החיים של המטופלים. פרוייקט בתחום מחלות הנפש הוא פרוייקט בו ניהלה תלמידה במבחר מפעל מוגן. מפעל מוגן הוא מפעל המכשיר אנשים הסובלים ממחלות נפש לצאת לעבודה בשוק התעסוקה. במהלך עבודתם במפעל המוגן לומדים המטופלים כיצד להתנהג במקום עבודה, מהם כללי ההתנהגות ומהם התפוקות המצופות מהם. תלמידת מבחר הכשירה מטופלים לעבוד כממייני דואר בסוכנויות דואר. ההדרכה שביצעה התלמידה הסתיימה בהצלחה והמטופלים אכן נמצאים בתהליך קליטה לעבודה.

גב' שלי מרכוס, העומדת בראש המסלול לריפוי בעיסוק מטעם אוני' חיפה במכללת מבחר אומרת כי "השנה הוצגו 35 פרוייקטים שונים. זה מעיד על הצלחת המסלול ועל ההתפתחות המקצועית של התלמידות. הפרוייקטים עסקו במגוון רחב מאד של תחומים ואני מברכת את התלמידות על העבודה המשמעותית אותה הן ביצעו. אני מאמינה כי חלק מהפרוייקטים יוטמעו במערכות בו הם בוצעו ויביאו תועלת אמיתית לאנשי הצוות והמטופלים"

 

פותחים שנת לימודים במכללת מבחר עם מסלול לימודים חדש ועם הישג יוצא דופן

שני הישגים מרשימים מציגים במכללת מבחר עם פתיחת שנת הלימודים : פתיחת מסלול שירותי אנוש ולימודי טכנולוגיה ובנוסף 100% מתלמידות מסלול סיעוד עברו בהצלחה את בחינת הרישוי הממשלתית בסיעוד .

במכללת מבחר מציינים בסיפוק את פתיחת שנת הלימודים תשע"ז. מאות תלמידים ותלמידות יכנסו בשבוע הבא לכיתות הלימוד, בין אם זה למסלולי המכינות השונים או לכיתות הלימוד לתואר ראשון או שני.

מכללת מבחר, המכללה החרדית הגדולה ביותר בישראל פתחה השנה מסלול לימודים חדש בשיתוף פעולה עם אוני' חיפה: שירותי אנוש ולימודי טכנולוגיה. המסלול מעניק ללומדים בו קשת רחבה של כלים וידע לעיסוק בתחום משאבי אנוש תוך ניצול כלים טכנולוגיים מתקדמים. הישג מרשים נוסף אותו מציינים במכללת מבחר הוא מעבר של  100% תלמידות מסלול סיעוד את מבחני ההסמכה של משרד הבריאות. המבחן מתקיים בסוף שנות הלימודים ומהווה רשיון לעסוק בתחום הסיעוד מטעם מדינת ישראל. תלמידות המחזור השני לסיעוד ניגשו לאחרונה למבחן הדורש העמקה וידע מקצועי נרחב ועברו אותו, בסייעתא דשמיא, כולן ללא יוצאת מן הכלל.  

הרב מאיר יעקובוביץ', מנכ"ל מבחר אומר כי "פתיחת שנת לימודים היא אירוע מרגש בכל שנה מחדש. אני רואה את חדוות הלמידה של הלומדים והלומדות, בכיתות הלימוד, במסדרונות הקמפוס ובקבוצות לימוד שונות במכללה. מכללת מבחר ממשיכה להתפתח ותמשיך, בעזרת ה', גם בעתיד להציע לתלמידים והתלמידות מגוון רחב מאד של מסלולי לימוד המותאמים לשוק התעסוקה הישראלי, מתוך מטרה ברורה כי כל בוגר ובוגרת שיהיו מעונינים לעבוד במקצוע אותו למדו יוכלו לעשות זאת. בהזדמנות זו אאחל הצלחה רבה לכל הבאים בשערינו, הצלחתם היא הצלחתנו!" 

 

הדרך הקצרה לעבודה - מסלול שירותי אנוש במכללת מבחר

מסלול לימודים חדש מוצע ע"י מכללת מבחר, תואר בשירותי אנוש ולימודי ניהול מערכות ציבוריות . התואר מוצע בשיתוף פעולה עם אוני' חיפה ומיועד למעונינים להשתלב בתחום השירות ומשאבי האנוש ונלמד במשך שנתיים בלבד !

חברות פרטיות וציבוריות מרכזות מאמצים עסקיים על מנת לטייב את רמת השירות הניתנת ללקוחות. מרכיב השירות הפך למרכיב בעל משמעות עסקית דרמטית בעידן בו כל טעות אנוש של נותן שירות עלולה להתפרסם בתפוצה נרחבת. במקביל לתחום השירות, גם תחום משאבי האנוש הינו תחום מרכזי מאד בכל חברה היות וכח האדם מהווה נקודת עוגן לחברה, כחברה שמרכזת ידע, נסיון ומוניטין הנשען על הון אנושי. במכללת מבחר זיהו את הצורך הקיים בשוק לאנשי מקצוע בתחום השירות ומשאבי האנוש ויזמו שיתוף פעולה עם אוני' חיפה – מסלול לימודי שירותי אנוש ולימודים רב תחומיים. הלימודים הרב-תחומיים כוללים קורסים בתחום כלכלה ומנהל עסקים, משפט ומשאבי אנוש ומעשירים את הידע המקצועי של התלמידים. לימודי התואר מתפרסים על פני שנתיים מלאות וכוללים קורס המוכר כסטאז'. הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע שבשעות הערב ומאפשרים לתלמידים להמשיך את חוק לימודיהם ב"כולל" או להתחיל לעבוד בתחום אותו הם לומדים.

ד"ר עופר פרצ'ב העומד בראש המסלול מטעם אוני' חיפה אומר כי " התואר הוא תואר  יישומי היות ותחום השירותים מאד רווח בשוק העבודה וניתנת עדיפות לאנשים בעלי השכלה בתחום. התואר נותן כלים בניהול תחום השירות והמשאב האנושי וסולל גם את הדרך לתארים שניים המאפשרים להתמקצע ולהתקדם בדרגות שכר". הרב מאיר יעקובוביץ' מנכ"ל מכלל מבחר מסר כי "אין לנו ספק כי התלמידים שירשמו למסלול יהנו מתואר בעל פוטנציאל השתכרות גבוה, בזמן קצר יחסית. אנו במכללת מבחר נמשיך לאתר תחומי דעת בהם קיים ביקוש בשוק התעסוקה על מנת לאפשר פתיחת מסלולי לימוד נוספים"


 

נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא בביקור עבודה במכללת מבחר

ביקור עבודה של צמרת הטכניון , בראשותו של נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא התקיים היום במכללת מבחר. מכללת מבחר והטכניון מקיימות שיתוף פעולה פורה מזה כחמש שנים בהפעלת מסלול לימודי גיאו-אינפורמציה.

המסלול, שבוגריו הראשונים כבר משולבים במקומות עבודה בתחום, מכשיר את התלמידים לעבודה בתחום המדידות והמיפוי, המוסד האקדמי היחיד בו נלמד מסלול גיאו-אינפורמציה מחוץ לכותלי הטכניון הוא מכללת מבחר. נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא קיבל סקירה מקיפה על פעילותה של מכללת מבחר בקרב הציבור החרדי והתרשם עמוקות מההתפתחות של המכללה בשנים האחרונות "אני שמח על הביקור הזה, שמעתי על מכללת מבחר כבר פעמים רבות אך אין כמו מראה עיניים" אמר פרופ' לביא. לנשיא הטכניון התלוו יו"ר הועד המנהל מר גדעון פרנק, ראשי הפקולטה להנדסה אזרחית – פרופ' בנטור, פרופ' רבינוביץ', מנכ"ל הטכניון מר מתניהו אנגלמן, פרופ' גרינפלד  והיועץ לשילוב הציבור החרדי בטכניון מר מולי דותן. במהלך הביקור נפגשו ראשי הטכניון עם עו"ד שלמה הלר ועו"ד אריאל פוס חברי הועד המנהל של מבחר וכן עם מנכ"ל מבחר הרב מאיר יעקובוביץ'.

הביקור כלל גם פגישה עם תלמידים הלומדים כיום במסלול גיאו אינפורמציה, התלמידים הסבירו מהם הצרכים היחודיים של תלמידים מהציבור החרדי , והחמיאו לראשי הטכניון על פתיחת מסלול הנדסי בעל דרישות אקדמיות גבוהות לבני הציבור החרדי. "אם הטכניון לא היה פותח את המסלול הזה, ברור לי שלא הייתי הולך ללמוד במוסד לא חרדי" אמר ברוך פרידמן אחד מבוגרי המחזור הראשון. צוות הטכניון והנהלת מבחר דנו באפשרות להרחיב את הלימודים המוצעים ע"י הטכניון במכללת מבחר בדגש על לימודים בתחום ההנדסה האזרחית, ע"י הפקולטה להנדסה אזרחית. "אני רואה צורך להרחיב את שיתוף הפעולה בינינו, בעיקר לאור הביקוש הגובר למסלולי הנדסה, מסלולי לימוד שהבוגרים שלהם יכולים להשתלב בקלות במקומות עבודה המעניקים שכר גבוה מהממוצע במשק לעובדים" אמר הרב מאיר יעקובוביץ' מנכ"ל מבחר.

 

המכינות של מכללת מבחר מציגות: אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בציבור החרדי

בניגוד לטענות הנשמעות בימים האחרונים על נשירת תלמידים ותלמידות מהמכינות הקדם אקדמיות – במכללת מבחר מציגים נתוני הצלחה גבוהים !

בכנס מקצועי שהתקיים באוני' בר אילן שעסק בלימודים אקדמיים בציבור החרדי,  הוצגו נתונים על נשירת תלמידים ותלמידות מהמכינות קדם אקדמיות. הנתונים שהוצגו בכנס מתארים מציאות עגומה בה כ-40% מהתלמידים והתלמידות במכינות הקדם אקדמיות לא מגיעים ללימודים אקדמיים עקב נשירה מהלימודים כבר בשלב המכינה. במכללת מבחר הופתעו לשמוע על הנתונים הללו היות והמציאות המוכרת במכללה שונה בתכלית. ד"ר פיצי רון, העומדת בראש המכינה האוניברסיטאית של אוני' חיפה – המוסד האקדמי שמפעיל את המכינות הקדם אקדמיות במכללת מבחר , מציגה בפנינו נתונים מפתיעים: "ראשית, אם נבחן את הנתונים של המכינות הקדם אקדמיות המיועדות לגברים ונשים מעל גיל 30 , פה מדובר על אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד כמעט– 100% מהתלמידים והתלמידות ממשיכים לשלב הלימודים האקדמיים. לדעתי, היות ומדובר באנשים בוגרים שמממנים מכיסם את הלימודים, האמביציה להצלחה גבוהה מאד. לגבי המכינות האחרות, אנחנו רואים עלייה מתמדת בגרף ההצלחה ואני מכירה את הנתונים כבר משנת תשס"ט. אם ניקח את השנתיים האקדמיות האחרונות, בשנת תשע"ג התחילו את מכינות הגברים 119 תלמידים, מתוכם המשיכו ללימודים אקדמיים 83 תלמידים. מדובר בכמעט 70% הצלחה. בשנת תשע"ד, התחילו את מכינות הגברים 142 תלמידים מתוכם המשיכו ללימודים אקדמיים 138 תלמידים – מעל 97% הצלחה !"

ד"ר פיצי, מהם אחוזי ההצלחה במכינות הקדם אקדמיות המיועדות לנשים בגילאי ה-20  ?
"גם כאן, אני מזהה מגמות שונות מאד ממה שהוצג בדו"ח. בשנת תשע"ג התחילו 93 נשים את המכינות הקדם אקדמיות והמשיכו ללימודים אקדמיים 79 תלמידות -84% הצלחה. בשנת תשע"ד התחילו את המכינות 92 נשים והמשיכו ללימודים אקדמיים 81 תלמידות – 88% הצלחה".

בהנהלת מבחר אומרים שאינם מופתעים מהנתונים שהוצגו ע"י ד"ר רון, היות ומכללת מבחר הינה בעלת נסיון של 15 שנה בהכנת תלמידים ותלמידות ללימודים אקדמיים. כמו כן מציינים בהנהלת מבחר את  מסירות צוות ההוראה, ואת המיון הקפדני והמדויק המתבצע כבר בשלב הרישום למכינות.

 

בוגרות ראשונות למסלול סיעוד במכללת מבחר !

טקס סיום המחזור הראשון ללימודי סיעוד התקיים בשבוע שעבר במכללת מבחר בהשתתפות בכירי מכון טל פרופ' קנת הוכברג ופרופ' חיה גרינברגר וכן בנוכחות מנכ"ל "מעיני הישועה" הרב שלמה רוטשילד

טקס מרגש לסיום לימודי סיעוד התקיים במכללת מבחר בשבוע שעבר. הטקס ציין את סיום הלימודים של תלמידות המחזור הראשון ללימודי סיעוד שנפתח במכללת מבחר לפני כארבע שנים. האירוע התקיים בנוכחות בכירי מכון טל שמעניק את התואר ובראשם פרופ' קנת הוכברג רקטור המכון ופרופ' חיה גרינברגר, דיקן הפקולטה למקצועות הבריאות וראש החוג לסיעוד.

פרופ' הוכברג אמר בטקס כי "לאחרונה התבשרתי כי תלמידות מסלול סיעוד במכללת מבחר עברו בהצלחה רבה את המבחן הממשלתי להסמכת אחיות. מדובר על נתון מדהים של 84% ! אין לנתון הזה אח ורע למיטב ידיעתי. אין לי ספק כי שיתוף הפעולה בין מכון טל למכללת מבחר ימשך ויתפתח".

את הטקס כיבדו בנוכחותם גם הרב שלמה רוטשילד מנכ"ל "מעיני הישועה" שאמר בטקס כי "אני חש במכללת מבחר כמו בבית. זו המכללה שמספקת לנו כמרכז רפואי כח אדם איכותי, מקצועי ומסור. אחיות בוגרות מבחר עובדות בכל מחלקות "מעיני הישועה" ואני כמנכ"ל שמח לקבל את הבוגרות לעבודה ולהעניק מלגות לתלמידות במהלך הלימודים".

הרב מאיר יעקובוביץ', מנכ"ל מכללת מבחר הזכיר לנוכחים את קשיי פתיחת מסלול סיעוד לפני כארבע שנים "כשפתחנו את המסלול, לא האמינו שנצליח לפתוח כיתה אחת. היום, לשמחתי הרבה מסיימות תלמידות המחזור הראשון וברוך ה', אנחנו היום עם 70 תלמידות בשנה א' . אני קורא לבוגרות הטריות לא לשקוט על השמרים ולהמשיך ללמוד ולהתמקצע במכללת מבחר. לבוגרות אנו מציעים מסלול לימודי תואר שני בסיעוד – תואר שיאפשר לכן להתקבל לתפקידי ניהול בתחום הסיעוד ולשדרג את מעמדכן המקצועי ואת תנאי השכר".

הטקס כלל גם הענקת תעודות הצטיינות לבוגרות שהשיגו הישגים לימודיים יוצאי דופן. בשיחות שקיימנו עם הבוגרות המצטיינות הן אומרות כי נפלה בחלקן זכות גדולה לעבוד במקצוע שמשלב עשיית חסד יומיומית יחד עם פרנסה מכובדת.

 

ביקור מרגש של הרב הראשי לת"א יפו הרב לאו שליט"א ביחד עם יו"ר הועדה לתכנון ותקצוב במכללת מבחר

הביקור התקיים בשבוע שעבר במסגרת טקס סיום לבוגרות תואר ראשון ושני במסלול הפרעות בתקשורת

ביקור רשמי של יו"ר הועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה במכללת מבחר התקיים בשבוע שעבר במכללת מבחר.  הביקור שנערך במסגרת טקס סיום לבוגרות מסלול לימודי הפרעות בתקשורת  כלל נאום של פרופ' זילברשץ בו הכריזה כי " מכללת מבחר היא חלוצה ההולכת לפני המחנה בתחום לימודי מקצוע." . דבריה של פרופ' זילברשץ מהווים הכרה רשמית של מדינת ישראל בכך שמכללת מבחר מכשירה כח אדם איכותי ובעל דיפלומה מקצועית מוכרת לשוק העבודה והתעסוקה בישראל.פרופ' זילברשץ התרשמה עמוקות מציבור הסטודנטיות שמקדישות זמן רב ללמידה מעמיקה על מנת לטפל בילדים ומבוגרים הסובלים מבעיות שונות בתקשורת בינאישית. פרופ' זילברשץ ציינה את הערכתה ליו"ר מכללת מבחר עו"ד שלמה הלר כחלוץ בתחומו.  

הרב הראשי לת"א הרב לאו שליט"א שנכח גם הוא בטקס הסיום נשא נאום ברכה מרכזי בו בירך את הבוגרות והעלה על נס את חשיבות רכישת המקצוע הפארא-רפואי בו עוסקות הבוגרות – מקצוע שכל מהותו הוא  דיבור והקשבה שהם בסיס הקיום של האדם. הרב לאו ציין בדבריו כי האדם, לעומת שאר דרגות הקיום בעולם נקרא "מדבר" ולא בכדי. בנוסף העלה הרב  זכרונות מימיו כמורה לגיל תיכון והדרישות המקצועיות בהם נדרש לעמוד באותה תקופה.  

בטקס השתתפו כ-70 בוגרות לימודי תואר ראשון ותואר שני במסלול הפרעות בתקשורת ובני משפחותיהן. כלל הדוברים העלו על נס את ההשקעה הרבה לה נדרשו הסטודנטיות והמאמץ הרב אותו היה צריך להשקיע כדי להגיע לרגע המיוחל של טקס הסיום.  התואר בהפרעות בתקשורת ניתן ע"י אוני' תל אביב שהיא המוסד האקדמי הראשון שהחל בשיתוף פעולה עם מכללת מבחר לפני כ-15 שנה.

את האירוע כיבדו בנוכחותם גם הרקטור של אוני' ת"א פרופ' ירון עז, פרופ' ליאת קישון-רבין שעומדת בראש המסלול לימודי הפרעות בתקשורת ודיקאן הפקולטה לרפואה באוני' תל אביב. מטעם מכללת מבחר השתתפו יו"ר הוועד המנהל עו"ד שלמה הלר, מנכ"ל מכללת מבחר הרב מאיר יעקובוביץ' , בנו של מייסד המכללה הרב ד"ר אברהם פוס ז"ל ואנשי צוות רבים אחרים. הרב יעקבוביץ' מנכ"ל מבחר ציין כי רוב מוחלט  מבוגרות מסלולי תואר ראשון ושני כבר עובדות בתחום לימודיהן ורואות ברכה רבה בעמלן, הן בהיבט המקצועי-טיפולי והן בהיבט פרנסת המשפחה.

 

להתמקצע בחכמה!

מכללת מבחר, כמכללה הגדולה בציבור החרדי שמכשירה אנשי מקצוע בתחום המחשבים גאה להציג את בוגרי המחזור הראשון של מסלול מדעי המחשב . המסלול שמציע לבוגריו תעודה מוכרת לכל משרה בתחום –הן במגזר הציבורי והן בחברות היי-טק

 

אפליקציית "מטפל קול יכול" פותחה ע"י סטודנטית לריפוי בעיסוק ממכללת מבחר

האפליקציה שמטרתה תרגום היגדים טיפוליים של מרפאות בעיסוק הוצגה לקהל הרחב באירוע הצגת פרויקטים בתום המסלול האקדמי במכללת מבחר

סטודנטית בתכנית לימודי ריפוי בעיסוק של אוניברסיטת חיפה במבחר פתחה אפליקציה יחודית למרפאות בעיסוק המטפלות במטופלים שאינם דוברי עברית. האפליקציה הוצגה במהלך יום הצגת פרוייקטים של מסלול ריפוי בעיסוק במבחר. היום  כלל הצגת פרוייקטים בשלושה תחומים שונים, פרוייקטים בתחום הרחבת והעמקת מידע למטופלים, פרוייקטים בתחום חדשנות באביזרי ואמצעי טיפול , פרויקטים בתחום מניעה בקהילה.

האפליקציה אותה פתחה הסטודנטית ממבחר הינה פרוייקט בתחום חדשנות אביזרי ואמצעי טיפול וזכתה להכרה מקצועית ע"י מרפאות בעיסוק מנוסות. "מטרת האפליקציה היא תרגום מיידי של היגדים טיפוליים חשובים ושימושיים. היות ואנחנו מטפלים במגוון רחב מאד של מטופלים שלעיתים לא רחוקות לא דוברים עברית כשפת- אם , אנחנו חייבות להשתמש בשפת האם של המטופלים על מנת להנגיש להם את הטיפול אותו אנו מעניקות. האפליקציה מתרגמת את ההיגד הטיפולי הרלוונטי לאחת משלוש השפות הבאות: אנגלית, רוסית וערבית" מסבירה גב' שלי מרכוס, העומדת בראש מסלול ריפוי בעיסוק של אוניברסיטת חיפה במבחר. 

האפליקציה הנקראת "מטפל קול יכול" פותחה עם הדרכה של הסגל האקדמי לריפוי בעיסוק של אוניברסיטת חיפה במבחר ביחד עם ההכוונה של הצוות הטיפולי בבית החולים השיקומי-גריאטרי "רעות" בו בצעה התלמידה את תקופת ההכשרה המעשית הנדרשת במסלול הלימודים האקדמיים. פרוייקטים נוספים שהוצגו ביום הצגת הפרוייקטים הם פיתוח קבוצה להעלאת המודעות לבריאות פיזית בקרב סובלים ממחלות נפש וכן פרוייקט הסברה בקרב מטופלים במחלקה לאשפוז יום נשימתי בבית החולים "שיבא" (תל השומר). סטודנטיות במסלול לריפוי בעיסוק במכללת מבחר זכאיות לתואר מטעם אוני' חיפה והן מבצעות תקופות הכשרה מעשית במגוון רחב מאד של מרכזים רפואיים וטיפוליים ברחבי הארץ. 

 

 

מלגה ע"ש שריל ספנסר חולקה ל-14 תלמידות מסלול סיעוד במכללת מבחר

56,000 ₪ חולקו לתלמידות מצטיינות במסלול סיעוד במבחר בטקס מרגש

14 תלמידות מצטיינות במסלול האקדמי לסיעוד  במכללת מבחר קיבלו מלגה מיוחדת מטעם אוניברסיטת חיפה, שמסלול הסיעוד בה קרוי על שמה של הגב' ספנסר. כל תלמידה קיבלה סכום של 4000 ₪ לצרכי מחייה ותשלום שכר לימוד.

פרופ' דגן העומדת בראש החוג לסיעוד באוני' חיפה אומרת כי "הקשר של בני הזוג ספנסר לחוג לסיעוד באוני' חיפה התחיל כבר לפני כ-20 שנה ומאז מעניקים בני הזוג מלגות לתלמידים ותלמידות על מנת לאפשר לימודים בתחום כה חשוב. ג

ב' ספנסר שהיתה אחות סיעודית במקצועה נפטרה בטרם עת והורישה סכום נכבד לצורך פיתוח תחום הסיעוד בישראל". התלמידות קיבלו את המלגה המכובדת בטקס מיוחד שנערך במבחר בהשתתפות סגל ההוראה, הנהלת מבחר ובני המשפחה. אחת התלמידות איתם שוחחנו ציינה לשבח את הטיפול המסור שמעניקה הנהלת מבחר לתלמידות "ההנהלה במבחר רואה אותנו כתלמידות אבל לא רק ככאלה. רואים אותנו כנשים, אמהות ומפרנסות שעול כבד מוטל על הכתפיים שלנו ומנסים כמה שניתן לעזור ולסייע. המלגה הזו היא חלק ממערך שלם של מלגות, שיעורי עזר, סיוע בשיבוץ לסטאז' ועוד". 

הרב מאיר יעקובוביץ' , מנכ"ל מבחר ביקש למסור את תודתו להנהלת החוג לסיעוד באוני' חיפה על שיתוף הפעולה ההדוק עם מכללת מבחר "חלק נכבד ממסלולי הלימוד במכללת מבחר מתבצעים בשיתוף פעולה עם אוני' חיפה, הענקת מלגה מכובדת לתלמידות מבחר מהווה, לטעמי, עליית מדרגה חשובה בהידוק הקשרים המקצועיים לרווחתם של התלמידים והתלמידות".

 

 

מבחר פרחים !

תלמידת מכללת מבחר נבחרה למצטיינת ארצית מטעם פרוייקט פר"ח

בטקס חגיגי שיתקיים בעוד כשבוע תוענק תעודת הצטיינות ל-12 מתנדבים ומתנדבות בפרוייקט פר"ח, פרוייקט תמיכה וליווי של תלמיד בית ספר ע"י סטודנטים וסטודנטיות מרחבי הארץ. פרוייקט פר"ח מעניק סיוע לימודי ורגשי לאלפי תלמידי ותלמידות בתי ספר יסודי. הליווי, ההדרכה והתמיכה מבוצעים ע"י סטודנטים במוסדות אקדמיים שונים , המתנדבים ארבע שעות שבועיות במהלך לימודיהם וזכאים, בתמורה, למלגת לימודים.

אחת לשנה בוחרת הנהלת פרוייקט פר"ח 12 מתנדבים ומתנדבות מצטיינים שבמהלך ההתנדבות שלהם הציגו מסירות יוצאת דופן והצליחו לשפר משמעותית את התפקודים הלימודיים והרגשיים של התלמידים. השנה בחרה הנהלת פרוייקט פר"ח את אחת מתלמידות מסלול קלינאות תקשורת במבחר. התואר המכובד ניתן לה בעקבות התנדבות בליווי ילדה עם סיפור חיים קשה במיוחד: אביה חלה במחלה הנוראה ונפטר בדמי ימיו, אחיה אושפז מספר פעמים עקב התפרצויות נפשיות קשות והיא עצמה שהתה בפנימיה בבני ברק. במהלך ההתנדבות הצליחה תלמידת מבחר להגיע לליבה של התלמידה, לגרום לה להפתח אליה ולהעניק לה אוזן קשבת, סיוע רגשי ועצות טובות להתמודדות עם מצוקות החיים.

ההתמודדות של הילדה עם קשיי החיים התאפשרה בזכות עבודה מסורה ומקצועית של המתנדבת, תלמידת מבחר. "ההתנדבות עם הילדה נמשכה על פני שנתיים, בהם הילדה עברה תהליך רגשי הכולל בעיות חברתיות שנבעו מפטירת אביה וכניסה של ילדים נוספים לקבוצה שלה בפנימיה. ברוך ה', היתה לי הזכות ללוות אותה ולראות אותה מצליחה לפתור קונפליקטים וכן לייצר יחד חוויות ילדות מהנות" אומרת גב' ח"א, שתקבל את תעודת ההצטיינות. הרב מאיר יעקובוביץ', מנכ"ל מבחר אומר כי "אנחנו, כמכללה,  גאים ושמחים להשתתף בפרוייקט פר"ח. אני אישית  לא מופתע מהזכייה הזו. התלמידות שלנו פועלות מתוך תחושת שליחות עמוקה ואך טבעי שהכרה בעשייה המבורכת שלהן תגיע גם מגורמים מחוץ לכתלי מבחר".

 

 

 

עוד סיבה טובה ללמוד קלינאות תקשורת במבחר עלייה של מעל 20% בשכרן של קלינאיות תקשורת !

דו"ח הממונה על השכר במשרד האוצר שהתפרסם השבוע על שנת הכספים 2014 מדווח על עלייה של מעל 20% בשכרן של קלינאיות תקשורת בשירות הציבורי

דו"ח חדש של הממונה על השכר במשרד האוצר עבור שנת הכספים 2014 מרכז את כלל נתוני השכר במגזר הציבורי. מדובר על דו"ח מקיף הכולל את כלל המעסיקים במגזר הציבורי, החל ממשרדים ממשלתיים ורשויות מקומיות דרך בתי חולים , קופות חולים וחברות ממשלתיות. בדו"ח נבחנות מגמות שונות בתנאי השכר של העובדים וכן מתבצעים ממוצעים שנתיים. אחד הנתונים המפתיעים בדו"ח הוא עלייה של מעל 20% בשכרן של קלינאיות תקשורת בשירות הציבורי. קלינאיות תקשורת מועסקות בשירות הציבורי בבתי חולים וקופות חולים.

השכר הממוצע לקלינאית תקשורת בשנת 2013 עמד על סך של 10,848 ₪ ברוטו ואילו בשנת 2014 עמד שכרן הממוצע של קלינאיות תקשורת בשירות הציבורי על סך של 13,153 ₪ ברוטו. מדובר בעלייה של 20.67% בשכר ! העלייה בשכר לקלינאיות תקשורת הינה העלייה הגדולה ביותר באחוזים ומעידה על החשיבות שמעניקה מדינת ישראל למקצוע כמקצוע נדרש והכרחי. בהשוואה למקצועות דומים שנשים עובדות בהן מדובר על תנאי שכר גבוהים. לדוגמא: שכר ממוצע של עובדים/ות סוצאיליים בשירות הציבורי בשנת 2014 עמד על סך של 12,801 ₪ ברוטו. שכר ממוצע של עובדי/ות הוראה בשנת 2014 עמד על סך של 11,657 ₪ ברוטו. שכרם הממוצע של עובדים/ות בתחומים פארא-רפואיים בשנת 2014 עמד על סך של 11,166 ₪ בלבד.

במכללת מבחר, המעניקה תואר אקדמי בהפרעות בתקשורת לנשים חרדיות,  שמחו לשמוע על הנתונים של הממונה על השכר באוצר וציינו כי קלינאיות תקשורת במגזר החרדי הינן עובדות מבוקשות מאד היות וקיים מחסור חמור בכח אדם. בנוסף, במכללת מבחר רואים לנכון להוסיף את אפשרויות העבודה במסגרות פרטיות בתחום . "העבודה במסגרת פרטית מאפשרת לקלינאית תקשורת בעלת תואר אקדמי לקבל שכר שנע בין 300-400 ₪ לשעת ייעוץ. אם מצרפים את הנתונים של הדו"ח ואת אפשרויות התעסוקה במסגרות פרטיות מגיעים למסקנה כי המקצוע הוא מקצוע בעל פוטנציאל הכנסה גבוה במיוחד המציע עתיד תעסוקתי בטוח לעוסקות בו" מסכם הרב מאיר יעקובוביץ' מנכ"ל מכללת מבחר.

 

עצה טובה ממכללת מבחר – שירות חדש שמוצע לראשונה בציבור החרדי !

תלמידות מסלול יעוץ חינוכי במכללת מבחר ישתתפו ביעוץ באמצעות דואר אלקטרוני. הייעוץ מוצע ללא תשלום ומפוקח ע"י אנשי מקצוע מטעם מבחר.

מכללת מבחר מציעה, לראשונה בציבור החרדי, שירות עזרה ראשונה נפשית באמצעות דואר אלקטרוני. השירות יעניק תמיכה מקצועית בתחומים כמו: קשיים של תלמידים בתחומים רגשיים חברתיים או לימודיים, התמודדות עם קשיים בעבודה, חינוך ילדים ועוד.

תיבת הדואר תתופעל על ידי סטודנטיות לתואר שני במסלול ייעוץ חינוכי במבחר, המוכשרות במסגרת לימודיהן להעניק יעוץ מקצועי ברמה הגבוהה ביותר. תיבת הדואר תפוקח ע"י ד"ר אסנת רובין העומדת בראש התכנית במבחר. ד"ר רובין מסבירה כי מתודת הטיפול באמצעות דואר אלקטרוני מוכרת היטב בספרות המחקרית בעולם וכי ניכר שיפור ביכולת ההתמודדות של הפונים עם הקשיים שהחיים מציבים בפניהם.

"לא אחת אני שומעת על נועצים שלוקחים איתם בכיס את מכתב התשובה שאנחנו כותבות בתגובה לפנייה. במהלך היום הנועצים מתבוננים בעצות שקיבלו מאנשי המקצוע ובכך משפרים את דפוסי ההתנהגות שלהם או מקבלים חיזוק העצמה ותמיכה לחוויות שהם חווים ולתהליכים שהם עוברים" אומרת ד"ר רובין. חשוב לציין כי הפנייה נעשית בצורה דיסקרטית לחלוטין והסטודנטיות מקבלות אך ורק את תיאור המקרה והבעיה אך ללא כל פרטים מזהים, כך שניתן לפנות ללא חשש. בנוסף, ד"ר רובין כמי שעומדת בראש התכנית מקפידה על כך שהפנייה תגיע מילדים או מנשים בלבד, בשלב זה, היות שמי שעונה על המכתבים הן סטודנטיות. הייעוץ הינו ממוקד וכולל תשובת דואר אלקטרוני אחת שנכתבת ע"י הסטודנטיות ועוברת סינון ובקרה של ד"ר רובין.

מדובר בפרויקט יחיד במינו, בו משתתפות כמה עשרות סטודנטיות במסלול ייעוץ חינוכי במבחר, הזוכות להכשרה ב"חממה לטיפוח מיומנויות ייעוץ" לצד תרומה חשובה ומשמעותית לקהילה. "הסטודנטיות צריכות להביא לידי ביטוי את כלל המיומנויות הייעוציות אותן למדו במהלך שנות הלימוד במבחר ולתמצת אותן לדף תשובה אחד.

זו אומנות ! אין לי ספק שהערך המוסף אותו יקבלו הסטודנטיות הינו משמעותי כהכנה לעבודת הייעוץ שמצפה לבוגרות במקומות העבודה השונים. אני קוראת לתלמידים ולנשים חרדיות, שמרגישים צורך לשתף נשות מקצוע חרדיות בהתלבטויות שונות, לשלוח אלינו דואר אלקטרוני ולקבל תשובה מקצועית" אומרת ד"ר רובין.

השירות מוצע ללא כל תשלום ולא מחייב השארת פרטים אישיים כלשהם. השירות כפוף לכללי האתיקה המקצועית, ובמקרה שאנו חושבים שיש סכנה לנועץ או לאדם אחר אנו מפנים אותו להמשך טיפול.
מכתבים ניתן לשלוח לתיבת דוא"ל  listen@mivchar.org.il

 

מכללת מבחר מציע את מסלול הלימודים המבוקש במערכת הבריאות אח מוסמך בעל תואר אקדמי

מסלול לימודי סיעוד אקדמי לגברים במכללת מבחר מציע לבוגרים תואר בינלאומי שיאפשר להם לעבוד בכל מחלקה רפואית שיבחרו

מערכת הבריאות בישראל כורעת תחת עומס העבודה. מהדורות החדשות נפתחות חדשות לבקרים בידיעות על עומסים בחדרי המיון, בתורים בקופות החולים ובמכונים השונים. המערכת משוועת לכח אדם מקצועי שיתגבר את השורות ויתן מענה לקהל המטופלים. אם זהו המצב במערכת הבריאות בישראל, על אחת כמה וכמה בציבור החרדי. גברים רבים  מהמטופלים מעונינים לקבל טיפול רפואי מגבר בלבד, תוך שמירה על סטנדרטים מקצועיים מחמירים. לשם כך, החליטה הנהלת מכללת "מבחר" בשיתוף עם המכללה האקדמית תל אביב-יפו לפתוח מסלול הכשרה לתואר אקדמי בסיעוד (BSN) לגברים. המסלול, שנפתח לפני כשלוש שנים, מציע לתלמידים מסלול הכשרה המשלב לימודים מדעיים מעמיקים בתחומי האנטומיה, הביולוגיה, הכימיה לצד הכשרה קלינית במרכזים רפואיים גדולים. ד"ר פזית עזורי, דיקאנית בית הספר לסיעוד במכללה האקדמית תל אביב-יפו אומרת כי "מבחינתי מדובר בתואר מדעי ! הלימודים עומדים בדרישות האקדמיות של המועצה להשכלה גבוהה, משרד הבריאות וכן עומד בתקנים בינלאומיים. אנחנו משקיעים זמן רב בהעמקת הידע של התלמידים על גוף האדם והמערכות השונות הפועלות בו. חשוב לנו, כצוות הוראה, להוציא בוגרים שהידע המקצועי שלהם ישווה לכל בוגר בכל מוסד לימודים ואף יעלה עליו. חשוב להבין כי מקצוע הסיעוד, שנחשב בטעות כמקצוע "נשי" מחייב , לעיתים קרובות, עבודה פיזית שמתאימה יותר לגברים. כמו, למשל, עבודה בחדר ניתוח שמחייבת לא פעם עמידה ממושכת. נתוני התעסוקה מדברים על כ-10% בלבד של גברים שעוסקים בתחום הסיעוד. המשמעות של הנתון הזה היא ברורה – השוק מחפש בנרות אחים אקדמיים גברים ! זו הזדמנות מצוינת להכנס לעולם מרתק של עבודה שיש בה שליחות וגמילות חסד". ד"ר עזורי מציינת כי אפשרויות הניוד התעסוקתי של אחים אקדמיים היא גבוהה: אם אדם מעונין לעבור מעבודה במחלקה מסוימת לעבודה במחלקה אחרת (שדורשת פחות משמרות או בעלת פוטנציאל שכר גבוה יותר) זה ניתן בקלות יחסית, באמצעות קורסי הכשרה יעודיים המוצעים ע"י משרד הבריאות. ד"ר עזורי מעלה על נס את שיתוף הפעולה עם מכללת מבחר ורואה פוטנציאל משמעותי לקליטת תלמידי "מבחר" במערכת הבריאות במגוון תפקידים.

הרב אושי שלומוביץ, מנכ"ל ארגון "הצלה" הוא תלמיד המחזור הראשון במסלול סיעוד של מכללת מבחר העומד לסיים את הלימודים בשנה הקרובה. הרב שלומוביץ  שעוסק 24 שעות בהצלת חיים כמתנדב "הצלה" טוען כי הלימודים  שדרגו את הידע שלו בכמה מובנים "ראשית, הידע הרפואי שלי שודרג. אני יודע היום הרבה יותר על גוף האדם ממה שידעתי לפני שלוש שנים. הלימודים במכללת מבחר ידועים כלימודים רציניים ומעשירים גם את הידע שלי , כאדם שיש לו נסיון בתחום הרפואה. בנוסף, וזה לא פחות חשוב מכך, אנחנו לומדים גם איך לגשת למטופלים, איך לדבר אליהם, איך לעודד אותם או, חס וחלילה, איך לבשר למשפחה בשורה קשה. העבודה הסיעודית לא נגמרת במתן תרופה במינון מסוים לחולה , העבודה כוללת גם מתן מענה רגשי-נפשי למטופלים וזה תחום שבהחלט ניתן עליו דגש בלימודים ב"מבחר". לסיום דבריו מדגיש הרב שלומוביץ כי הלימודים מחייבים התמדה ורצינות. "חשוב לי להגיד את זה בפה מלא – חייבים לבוא עם גישה רצינית הכוללת התמדה והשקעה. יש מטלות ומבחנים שמחייבים להשקיע. במקצוע של הצלת חיים, זו זכות לרכוש את הידע המקצועי בלי התפשרות ו"עיגולי פינות !"

לפרטים והרשמה, מכללת מבחר - 035785030

 

מעל 1500 תלמידים ותלמידות התחילו את שנת הלימודים !

שנת הלימודים האקדמית נפתחה במכללת מבחר עם מספר מרשים של תלמידים ותלמידות. המכללה, שמעניקה תארים במגוון מסלולים מטעם אוני' חיפה, תל אביב, הטכניון ומכון לב הינה המכללה הגדולה ביותר בציבור החרדי באיזור המרכז ומהווה קרש קפיצה מושלם להשתלבות בעולם התעסוקה.

שנת הלימודים האקדמית שנפתחה בתחילת השבוע הינה שנת שיא במכללת מבחר. מעל 1500 תלמידים ותלמידות נרשמו ללימודי תואר ראשון ותואר שני במגוון מסלולי לימוד. הלימודים, שמתקיימים בהפרדה מלאה בין גברים לנשים, מתקיימים בשעות הבוקר למסלולי הנשים ובשעות הערב למסלולי הגברים. התלמידים והתלמידות נהנים ממערך השמה הכולל תקופות הכשרה מעשית כבר במהלך הלימודים במוקדי תעסוקה גדולים כדוגמת המרכז הרפואי איכילוב, המרכז למיפוי ישראל, קופות חולים וחברות היי-טק. בנוסף, מפעילה הנהלת מבחר מערכת שלמה של מלגות שתפקידם להקל את עול שכר הלימוד והמחיה במהלך הלימודים. מכללת מבחר מציעה את מגוון מסלולי הלימוד הרחב ביותר עבור הציבור החרדי: 8 מסלולי לימוד לגברים , 11 מסלולי לימוד לנשים ומכינות קדם אקדמיות שונות.

"הבעת האמון של מעל 1500 תלמידים ותלמידות במכללת מבחר היא תעודת כבוד עבורנו" אומר הרב מאיר יעקובוביץ' מנכ"ל מבחר. "אני מאמין שנעמוד בציפיות של הבאים בשערינו ונעניק להם את מירב הכלים להשתלבות מוצלחת בעולם התעסוקה" מסיים הרב יעקובוביץ'.

 

 

 

 

 


 


 מבחר מסלולי טיפול

מכללת מבחר מציעה את המגוון הרחב ביותר של מסלולי הכשרה טיפוליים שניתן למצוא במוסדות להשכלה גבוהה חרדיים. "במכללת מבחר רואים חשיבות רבה בהכשרת אנשי מקצוע בתחום הטיפול – אנשי מקצוע שמבינים את ערכיו של הציבור החרדי. הטיפול מחייב הכרה מעמיקה וכבוד לאורח החיים של המטופל – רק כך ניתן לבצע , ביחד עם המטופלים, תהליך טיפולי אמיתי" אומר הרב מאיר יעקובוביץ' , מנכ"ל מבחר.

בימים אלו נפתחת ההרשמה למסלולי הלימוד השונים, בכל מקצועות הטיפול: עבודה סוציאלית,  הפרעות בתקשורת, ריפוי בעיסוק, וכמובן לימודי תואר שני בתרפיה באומנות, עבודה סוציאלית וייעוץ חינוכי.

עבור המתענינים והמתענינות, בחרנו להציג את כלל המסלולים, בכמה מילים קצרות:

תואר ראשון בעבודה סוציאלית:
מסלול הלימודים מקנה ידע מקצועי על דפוסי התנהגות תוך שימת דגש על פיתוח מודעות עצמית ואמפטיה כלפי בעיות חברתיות, הקניית בסיס תאורטי ביחס להקשרים פסיכוסוציאליים ותרבותיים של התנהגות. מסלול הלימודים כולל עבודה מעשית המבוצעת בתיאום ופיקוח של צוות ההוראה במבחר. המסלול מיועד לגברים ונשים. התואר ניתן מטעם אוני' חיפה. מסלול לימודים להכשרה כעובד/ת סוציאלי/ת.

תואר ראשון בהפרעות בתקשורת (קלינאית תקשורת):
קלינאית תקשורת מטפלת בבעיות דיבור ושפה של מטפולים, בטווח גילאים רחב. מטרת התכנית הינה להכשיר קלינאיות תקשורת שיוכלו לאבחן ברמה התפקודית ולטפל באופן עצמאי בהפרעות בתחומי השמיעה השפה והדיבור. אוכלוסיית המטופלים כוללת יילודים, ילדים, מבוגרים וקשישים .
מטרה נוספת בלימודים היא הקניית כלים וידע לפיתוח תוכניות שונות בתחום הרפואה המונעת .בוגרות המסלול יוכלו להשתלב בקופות חולים, בתי חולים, מערכת החינוך ועוד. המסלול מיועד לנשים בלבד. התואר ניתן מטעם אוני' תל אביב.

תואר ראשון בריפוי בעיסוק:
מסלול לימודים המורכב מידע מקצועי בתחומי הרפואה, ההתנהגות והקוגניציה. מטרת הלימודים הינה הבנת תהליכי התפתחות תקינה ולקויה בתחום הקוגניטיבי, הריגשי והחברתי. הלימודים בתחום הרפואה מכוונים להבנת תהליכים פיזיולוגיים של בריאות וחולי. בוגרות המסלול תוכלנה לטפל בבעיות שונות הקשורות לתפקוד יומיומי של ילדים וקשישים ולהשתלב במערכת החינוך, קופות חולים ועמותות. המסלול מיועד לנשים בלבד. התואר ניתן מטעם אוני' חיפה.

תואר שני בעבודה סוציאלית:
לימודי המשך בתחום העבודה הסוציאלית מיועדים לאנשי ונשות מקצוע המעונינים להעמיק את הידע המקצועי, לרכוש ידע קליני שיאפשר להם להיות מטפלים קליניים מוסמכים, הכשרה לתפקידי ניהול שונים במקומות העבודה וכן להעביר הדרכות והכשרות לאנשי מקצוע הנמצאים בתחילת דרכם. בנוסף, בוגרי המסלול יהנו משכר משודרג במקומות עבודה ציבוריים ופרטיים. המסלול מיועד לגברים ונשים. התואר ניתן מטעם אוני' חיפה.

תואר שני בהפרעות בתקשורת:
לימודי המשך בתחום הפרעות בתקשורת (קלינאיות תקשורת) יעניק לבוגרות ידע מקצועי מעודכן ומעמיק, כלים לביצוע מחקר עצמאי בתחום עיסוקם, הכשרה לתפקידי ניהול וכן אפשרות להעביר הכשרות מקצועיות לקלינאיות תקשורת הנמצאות בתחילת דרכם המקצועית. כמו בכל מסלולי הלימוד של התואר השני, בוגרות המסלול יהנו משכר משודרג. המסלול מיועד לנשים בלבד. התואר ניתן מטעם אוני' תל אביב.

תואר שני בייעוץ חינוכי:
התכנית מיועדת לעובדי הוראה המעונינים להתקדם לתפקידי ייעוץ במערכת החינוך. היועצים והיועצות מהווים גורם מקצועי מרכזי בכל ארגון חינוכי ועוסקים בטיפול בבעיות לימודיות, התנהגותיות וכן בהכוונת צוות ההוראה לטיפול מעמיק ואישי בכל תלמיד ותלמידה. הלימודים יכללו העמקת היסודות העיוניים של הייעוץ, הרחבה באוריינטציה המערכתית, ידע לגבי גישות קבוצתיות ופרטניות לטיפול ויעוץ, הבנה של סוגיות במחקר בתחום הייעוץ, הכנה לתפקידי ריכוז והנחייה, והתייחסות הערכתית וביקורתית לעבודת הייעוץ. המסלול מיועד לגברים ונשים. התואר ניתן מטעם אוני' חיפה.

תואר שני בטיפול באומנויות:
טיפול באמצעות אומנויות שונות מאפשר למטפלות "לעקוף" נקודות כואבות בחיי המטופלים, נקודות שהמטופלים לא מודעים אליהם. העיסוק באומנות, מעצם טבעו, מאפשר למטופלים חופש להביע רגשות ע"י השלכתם על האובייקט האומנותי בו הם עוסקים. בין אם מדובר על ציור/משחק תפקידים בהצגה דרמטית או כתיבת שיר אישי. בצורה זו יכולות המטפלות באומנות להציע פתרונות שונים לבעיות האישיות איתם מתמודדים המטופלים. המסלול מחייב הכשרה אומנותית מקצועית וכן רקע אקדמי בתחום הטיפול. המסלול מיודע לנשים בלבד. התואר ניתן מטעם אוני' חיפה.

הרב יעקבוביץ'  מציין כי התלמידים והתלמידות נהנים ממערך מלגות העומד לרשותם, מלגות שכר לימוד ומלגות קיום.בנוסף, ניתן לקבל סיוע במציאת מקומות עבודה ההולמים את אורח החיים החרדי מצד אחד ומציעים שכר הולם מצד שני.

 
בוגרי ובוגרות 'מבחר' משתלבים בעבודה ב"מעייני הישועה"

"מכללת מבחר מכשירה עבורנו את כח האדם שמשתלב בתנופת הפיתוח של המרכז הרפואי "מעייני הישועה", כך אומר מנכ"ל המרכז הרפואי "מעייני הישועה"הרב גרשון לידר בראיון מיוחד המתקיים, לקראת פתיחת ההרשמה למסלולי סיעוד של מכללת מבחר. "שיתוף הפעולה, שנמשך כבר ארבע שנים צפוי להתרחב בעקבות הביקוש הרב שקיים לאחים ואחיות חרדיים", מצהיר הרב לידר.

הרב לידר, מהו שיתוף הפעולה שלכם עם מכללת 'מבחר' ?
"אנחנו מקיימים שיתוף פעולה פורה ואסטרטגי עם מכללת מבחר כבר מספר שנים. שיתוף הפעולה בינינו החל מיום פתיחת מסלולי לימודי הסיעוד האקדמיים, הן לנשים והן לגברים. היות ואנחנו מוסד רפואי שמנוהל על אדני התורה וההלכה, אנחנו מחפשים כח אדם איכותי. לאיכות יש שני מובנים: הן במובן המקצועי, אנשים שיודעים את מלאכתם. והן במובן האנושי וההלכתי - אנשים שיודעים מהי חמלה, איך להתייחס לאדם חולה, תוך שמירה על קלה כבחמורה. בעקבות כך, הוריתי להציע לתלמידי ותלמידות מסלולי הסיעוד במבחר  לקבל מימון מלא של שכר הלימוד, למשך כל שנות הלימודים שלהם במבחר. מדובר בהשקעה של כ-40,000 ₪ עבור כל תלמיד או תלמידה. אני רואה בשיתוף הפעולה הזה מקור לכח אדם מקצועי ואיכותי שאותו אנחנו מחפשים. כמובן שהמימון אותו אנחנו מעניקים מותנה בהתחייבות לעבודה אצלנו, ב"מעייני הישועה". עבור כל שנת לימודים אותה אנו מממנים, נדרשים התלמידים והתלמידות להתחייב לשנת עבודה (כמובן בשכר מלא) אצלנו".

מה האינטרס שלכם, כמרכז רפואי לתת מלגות נדיבות כאלו לתלמידים והתלמידות במבחר ?
"האינטרס שלנו הוא ברור. אנו מחפשים אחים ואחיות, בוגרי מסלול אקדמי, שאורח חייהם הוא חרדי מובהק. חשוב לנו, לדאוג שבכל המחלקות יהיו  אנשי צוות חרדיים, היות ואנחנו מרכז רפואי חרדי שמעניק שירות רפואי לאוכלוסייה חרדית. אנחנו כידוע מחפשים אנשים המוגדרים אצלנו "מקצוענים עם נשמה". לכן, אני לא רואה בתשלום שכר הלימוד מלגה שאני נותן אלא עסקה שיש לה שני צדדים מרוויחים. בלע"ז קוראים לזה win win situation – אני מרוויח כח אדם מקצועי חרדי והתלמידים והתלמידות מרוויחים מימון מלא לשכר הלימוד שלהם.

אולי תסביר קצת יותר על שיתוף הפעולה.
"אני דורש מהתלמידים והתלמידות במסלול סיעוד במבחר, שמקבלים את המימון, להתחייב לבוא לעבוד אצלנו עם תום תקופת הלימודים. עבור כל שנת לימודים שהם מקבלים מאיתנו מימון עליה – הם מתחייבים לעבוד שנה מלאה ב"מעייני הישועה". כמובן, מדובר בעבודה בשכר מלא והם נקלטים מיד עם סיום הלימודים כאחים או אחיות מן המניין. בנוסף, עוד לפני קבלת המימון ללימודים, אנחנו למעשה קולטים אותם אצלנו כעובדים. כל המועמדים לקבלת המימון עוברים את כל תהליך הקבלה לעבודה אצלנו (עוברים תהליך של מבחנים וראיונות שונים) עוד לפני תחילת הלימודים – אני כמנכ"ל רוצה לדעת שמיד עם סיום הלימודים הם יוכלו להשתייך לארגון".

אתה מייעד את הבוגרים והבוגרות להשתלב במחלקה ספציפית ?
אני יודע שמרבית התלמידות מעוניינות להיקלט כאחיות מיילדות. זה טבעי. אבל, בהתייעצות שקיימתי עם גדולי התורה, הורו לי במפורש להציע מימון נוסף לכל איש צוות שייקלט במחלקות הפנימיות. שמה נדרשת עבודה של לב ונשמה, עבודה עם הרבה מסירות ואכפתיות. עבודה כזו מחייבת תגמול נוסף, שאני שמח להעניק לעוסקים והעוסקות במלאכת הקודש. לגבי התלמידים שיהפכו לאחים, אין החלטה ספציפית לאיזה מחלקות לייעד אותם, שכן אין עדיין בוגרים של המסלול הזה, שכן המסלול נמצא בתחילת דרכו".

"אני בטוח שהמצטרכים ללימודי הסיעוד ימצאו אצלנו סביבת עבודה משפחתית ותומכת, קרובה לבית, התואמת את אורחות חייהם", מסכם הרב לידר את הראיון.    

 

 


גברים לומדים סיעוד במבחר

נפתחת ההרשמה למחזור השלישי בלימודי סיעוד במכללת מבחר

מסלול לימודי סיעוד במכללת מבחר פותח, בימים אלו, את ההרשמה למחזור השלישי. המחזור הראשון סיים שנת לימודים בהצלחה והמחזור השני, שהתמלא עד אפס מקום, מתחיל את לימודיו מיד לאחר תקופת החגים הבעל"ט. תלמידי המחזור הראשון מסכמים שנת לימודים מוצלחת ואומרים כי "אנחנו  נמצאים בתוך תקופת לימודים מרתקת וזוכים לרכוש מקצוע שיש בו שליחות ועשיית חסד מצד אחד ותגמול הולם מצד שני". התלמידים, מדווחים על לימודים מרתקים על פלא הבריאה – גוף האדם ועל האפשרויות הרבות להגשת עזרה וסיוע לחולים באמצעות טכנולוגיות חדישות, שעולם הרפואה המתקדם עושה בהם שימוש להצלת חיים ושיפור איכות החיים. לימודי הסיעוד במכללת מבחר מתקיימים בשיתוף פעולה מלא של מרכזים רפואיים מובילים כדוגמת "מעיני הישועה" ו"איכילוב" – בהם מקיימים התלמידים את פרק העבודה המעשית ומכירים מקרוב את פעילות המחלקות הרפואיות השונות, מתוך מטרה לבחור את המשך דרכם המקצועית, בהשתלבות במחלקות ספציפיות עם סיום הלימודים. התואר אותו מקבלים התלמידים הוא תואר BSN של המכללה האקדמית תל אביב יפו והוא זוכה להכרה מלאה בכל המרכזים הרפואיים בישראל. בהנהלת מכללת מבחר רואים חשיבות רבה בהכשרת כח אדם לעבודה בתחום הסיעוד מכמה היבטים, אומר הרב מאיר יעקובוביץ' מנכ"ל מבחר "אני שמח שיש לנו כבר שתי מחזורים של גברים בתחום הסיעוד וההרשמה למחזור השלישי נפתחת, הכשרת אנשי מקצוע שעוסקים יום וליל בעשיית חסד והגשת עזרה היא תמצית העשייה שלנו פה במבחר. בנוסף, שוק התעסוקה בישראל משווע לאנשי מקצוע אקדמיים בתחום הסיעוד ואין לי ספק שבוגרי מבחר יהנו ממשכורות מכובדות בגובה של כ-10,000 ₪ לחודש, עם כניסתם לעבודה". תלמידי הסיעוד במכללת מבחר נהנים משלל מלגות לימודים ומלגות קיום, עד לגובה של 1500 ₪ לחודש, לאורך כל שנות הלימודים. המלגות מתקבלות באמצעות גופים שונים ששמו להם למטרה לתמוך בהשתלבות גברים בענף הסיעוד בישראל – היות וקיים מחסור חמור בכח אדם גברי בתחום.

 


 

 בחירה קריירה – מכללת מבחר

ההחלטה על בחירת מוסד ללימודי מקצוע ובחירת מסלול לימודים ספציפי, היא אחת ההחלטות החשובות בחיים. אין ספק כי ההחלטה הזו חייבת להתקבל בכובד ראש, תוך בחינת כלל השיקולים: ידע מקצועי, מוניטין המוסד האקדמי, יכולת ההשמה של המוסד, מערך המלגות למימון הלימודים וכמובן השמירה על האווירה החרדית במהלך הלימודים. עגמת הנפש, שתגרם כתוצאה מבחירה שגויה תעלה ביוקר. עונת הקיץ היא ה"עונה החמה" לרישום ללימודים גבוהים, מכללת מבחר מציעה לכם תכנית מסודרת לקבלת ההחלטה החשובה.

  1. השיקול החשוב ביותר, שלו יש לתת את מירב המשקל במערך השיקולים הוא, איכות הידע המקצועי אותו יקבלו התלמידים והתלמידות במהלך הלימודים. ניתן למצוא היום בשוק לימודי המקצוע מוסדות שמטרתם היא להעניק ללומדים "תעודת קומבינה", תעודה שאין מאחוריה ידע מקצועי איכותי, שישמש את הבוגרים והבוגרות בעבודה הפרקטית בשטח. אל תוותרו על האיכות !

  2. שיקול שני , שמושפע באופן ישיר מהשיקול הראשון – מוניטין המוסד האקדמי שמעניק את התואר. המוניטין מושפע כמובן מאיכות הידע המקצועי אליו נחשפים במהלך שנות הלימודים וכן מאיכות צוות ההוראה במוסד. המוניטין משפיע, באופן ישיר, על הקבלה לעבודה עם סיום הלימודים. בוגר אוניברסיטה יקבל עדיפות בקבלה לעבודה על פני בוגרי מכללות. זו הסיבה שמכללת מבחר, קיבלה החלטה אסטרטגית לשתף פעולה עם גופים אקדמיים מובילים בלבד.המוסדות האקדמיים איתם אנחנו משתפים פעולה מובילים בתחומם הן בהיבט הידע המקצועי והן בהיבט של איכות צוות ההוראה.

  3. חשוב מאד לבדוק את האווירה במסדרונות. במכללת מבחר מקפידים על כך מאד, האווירה היא אווירה חרדית למהדרין. מבחר איננה שלוחה חרדית בתוך קמפוס חילוני – לא תמצאו במבחר לימודי גברים ונשים במקביל.  

  4. מומלץ לבחון את מערך הקשרים שיש למוסד הלימודים עם מעסיקים במשק שמחפשים עובדים איכותיים. דוגמא לכך ניתן למצוא בקשר של  מכללת מבחר עם המרכז למיפוי ישראל, מקום העבודה הטוב ביותר לבוגרי לימודי גיאו-אינפורמציה. הקשר עם המרכז למיפוי ישראל נבנה כבר בתחילת הדרך, כשנפתח  מסלול הלימודים בגיאו-אינפורמציה, כך גם ניתן לציין את הקשר שלנו עם בית החולים איכילוב ומעייני הישועה בהקשר של לימודי סיעוד לגברים ונשים.

  5. לסיום, למערך מלגות המימון והקיום משמעות חשובה עבור התלמידים. המלגות השונות מאפשרות לשקוד על הלימודים "בראש שקט". במכללת מבחר קיים מערך מלגות שכל תפקידו הוא לאתר מלגות עבור התלמידים.  
חופשה בטוחה

חופשת הקיץ שהתחילה השבוע טומנת בחובה גם לא מעט סכנות, העלולות להתרגש עלינו, חלילה, אם לא ערים לקיומן מגמת הסיעוד ב'מכללת מבחר' מזהירה אותנו מפני המצויות שבהן, באמצעות אשר שלומוביץ, יו"ר 'הצלה גוש דן' ותלמיד מצטיין במגמה

חופשת הקיץ העומדת בפתח מהווה כר נרחב לפעילויות חווייתיות שונות: שחייה בים, טיול בחיק הטבע ועוד. אין ספק כי החופשה הינה חשובה לצורך התרעננות ואגירת כוחות אולם אין לשכוח את המצווה - "ונשמרתם מאד לנפשותיכם".

אשר שלומוביץ', תלמיד מצטיין במגמת סיעוד במכללת מבחר ובעל ניסיון רב בהגשת עזרה ראשונה כיו"ר ארגון 'הצלה גוש דן', מזכיר כי חופשת הקיץ העומדת בפתח טומנת בחובה סכנות שונות ומציע דרכי אבחון טיפול במקרי חירום, חס וחלילה. מסלול לימודי הסיעוד לגברים במכללת מבחר מכשיר את התלמידים למגוון תפקידים בתחום הסיעוד, הלימודים מתקיימים בשיתוף פעולה עם ארגוני החסד ועם מוסדות רפואה שונים.

תשישות חום: בעקבות חשיפה למזג אוויר חם נגרם איבוד נוזלים ומלחים ע"י הזעה וחוסר שתיה. מדדי הגוף (לחץ דם, קצב נשימה וחום גוף) תקינים מלווים בכאבי ראש ובחילות. תתכן נשימה מהירה.
הטיפול: הפסקת פעילות גופנית והרחקה למקום מוצל - קריר. מתן שתיה ממותקת ומזון מלוח כדי לעורר צמא. בעת ירידת הכרה החדרת עירוי.

התייבשות: התסמינים הם עור סמוק, דופק ונשימה מהירה. כאבי ראש ובחילות או הקאות. עור יבש.
הטיפול: מתן חמצן. שתייה ממותקת ומזון מלוח. חולה שלא יכול לשתות בגלל הקאות או ירידה במצב ההכרה - יש להחדיר לו עירוי נוזלים ע"י חובש מקצועי.

מכת חום: עליה בחום הגוף מעל 41 מעלות. ירידה בלחץ דם. ירידה בקצב נשימה. בלבול, יתכן פרכוסים ואיבוד הכרה.
הטיפול: קירור הגוף ע"י הפשטה, הרטבה של הגוף ע"י בד רטוב. הנחת שקית קירור באזורים מוצנעים כמו בית שחי והצוואר, מתן חמצן והחדרת עירוי ע"י חובש מקצועי.

הכשת נחש: יש להתייחס לכל נחש כארסי. התסמינים הם נפיחות, בצקות, סימני הכשה, פסים אדומים ממקום ההכשה כלפי הגוף, תחושת נימול ועקצוץ. יתכן דימום מהאף או מהפה וירידה ברמת ההכרה.
טיפול: הרגעה. חמצן. הזעקת נט"ן. הסרת תכשיטים ובגדים מהאיבר הפגוע. חיטוי המקום וקיבוע. יש לשקול מתן עירוי ע"י חובש מקצועי. חשוב מאד לנסות לאתר את הנחש המכיש על מנת לאפשר לצוות הרפואי להעניק את הטיפול המתאים.

עקיצת דבורים - צרעות: התסמינים גירוד מקומי, אודם, נפיחות, כאב. תתכן התנפחות השפתיים והלשון. מצוקה נשימתית. תתכן ירידה ברמת ההכרה.
טיפול: אם העוקץ ניראה לעין ניתן להוציאו. קירור המקום. מתן חמצן ע"י חובש מקצועי. הזמנת נט"ן . חופשה מהנה ובטוחה !
99% מבוגרי מנהל עסקים במבחר משתלבים בעבודה

הבוגרים במסלול מנהל עסקים במבחר, מעלים על נס את מערך ההשמה של מכללת מבחר – "עם תוצאות אי אפשר להתווכח"

טקס סיום לימודי מנהל עסקים התקיים לאחרונה בקמפוס "קונקורד" של מכללת מבחר. בטקס השתתפו הנהלת מבחר, בוגרים ובני משפחותיהם. ב"שיחות מסדרון" שקיימו הבוגרים בינם לבין עצמם, ציינו את ההכוונה אותה קיבלו ממערך ההשמה של מבחר – הכוונה שהובילה אותם להשתלבות מלאה בשוק העבודה מיד עם סיום הלימודים, מתברר כי 99% מבין הבוגרים כבר עובדים במשרות שונות שתואמות את מסלול הלימודים וההכשרה אותה קיבלו במבחר. הבוגרים התקבלו לעבודה בחברות כמו: חברת חשמל, השלטון המקומי, חברות בתחום היהלומים, בנקים וחברות ביטוח. "אני משוכנע כי החינוך אותו קיבלנו במבחר, חינוך ללימודים מוכווני עבודה ופרנסה הוא זה שגרם לבני הכיתה שלי להתעקש על משרות טובות ולנהל מו"מ עם המעסיקים על תנאי השכר ומהות התפקיד" אומר אחד הבוגרים. הרב מאיר יעקובוביץ', מנכ"ל מבחר מסר כי "אנחנו רואים את ההצדקה לקיומנו כמוסד להכשרה מקצועית בכך שהבוגרים יוכלו להתפרנס בכבוד. לשם כך אנחנו מפעילים מערך השמה שעומד בקשר עם מעסיקים וחברות גדולות באופן רצוף". מסלול מנהל עסקים במבחר מעניק לתלמידים רקע נרחב בתחום הניהול וכן מיומנויות חשובות להתמודדות בעולם עסקי תחרותי ומודרני.

 

סטארט-אפ צעיר במכללת מבחר

הסטודנטים למדעי המחשב במכללת מבחר הקימו קבוצת עבודה לפיתוח בתחום ה-WEB
שמואל ליבסקינד, בוגר מסלול מדעי המחשב במכללת מבחר, הקים במהלך הלימודים קבוצת עבודה, שמיישמת את הלימודים התיאורטיים לפרוייקטים שנותנים מענה ללקוחות אמיתיים. מסלול הלימודים לתואר במדעי המחשב הוא מסלול מאתגר, נדרשת יכולת מתמטית גבוהה, והשקעה רבה בתרגול ולמידה.

שמואל, איך התמודדת עם לימודים במסלול כל כך מאתגר כמו מדעי המחשב ?
"הנהלת מבחר השכילה לאתר עבורנו מורים שלקחו את הקבוצה שלנו באופן אישי, השקיעו בנו המון וממצב בו לא ידענו את לוח הכפל בנקודת ההתחלה, הגענו, ברוך ה', לסיום תואר בהצלחה. הצוות של מבחר ליווה אותנו לאורך כל הדרך והעניק לנו שירות מצוין הן בהיבט הלימודי והן בהיבט הכלכלי – קבלת המלגות. הליווי האישי של צוות ההוראה במבחר ושל מערך המלגות אפשר לי להמשיך את לימודיי בכולל במהלך תקופת הלימודים המאתגרת. היחס החם הזה הוא לא דבר מובן מאליו בכלל, יש לכך משמעות רבה בהצלחה בלימודים!"

למה, בעצם, בחרת ללמוד במבחר ?
"אני חיפשתי מקום חרדי. מקום שהוקם מלכתחילה כמקום שמיועד לחרדים. היו וישנם גם היום לא מעט מקומות שעשו התאמות שונות עבור הציבור החרדי, אבל התאמות כאלה יש להם, תמיד, איזשהו מימד של דיעבד. אני חיפשתי מוסד שמכיר, מבין, והוא חלק בלתי נפרד מההוויה החרדית ואת זה מצאתי במבחר. בנוסף, מסלול מדעי המחשב הוא מסלול שמוצע, באיזור המרכז, רק במבחר".  במהלך שנות הלימודים, הקים שמואל ביחד עם קבוצת סטודנטים מוכשרים שהתחילו לקבל עבודות פיתוח ובניית אתרים מלקוחות. הוא רואה את עתידו המקצועי בתחום ה- WEB וה- MOBILE , אהבתו לתחום הביאה אותו ללמוד בצורה מעמיקה ומקצועית את מסלול מדעי המחשב במכללת מבחר.

אתה מתיחס לקבוצת העבודה הזו ברצינות או שמדובר בגחמה רגעית ?
"ממש לא גחמה רגעית. ברוך ה', כבר היום, אנחנו מחזיקים ב"תיק עבודות" מרשים שיעזור לנו להתקבל למקומות עבודה מסודרים ולהתפתח כעצמאיים בתחום – הבחירה בידינו. הידע שרכשנו במבחר מאפשר לנו להתפרנס בכבוד תוך שמירה על אורח החיים החרדי, ללא צורך בפשרות".
ר' ברק עמר, מנהל מסלול לימודי הגברים במבחר אומר כי "אנחנו נעשה כל מאמץ כדי להעמיד לרשות הסטודנטים את המשאבים להם הם זקוקים כדי להתקדם בתחום המקצועי אותו הם לומדים במבחר. אין ספק כי רכישת נסיון מקצועי כבר במהלך הלימודים הוא נסיון חשוב שיסייע לבוגרים להשתלב במקומות עבודה ובתפקידים בכירים".

 
בוחרים בהצלחה – מכללת מבחר

מכללת מבחר, המכללה החרדית בבני ברק, מכשירה מאות גברים ונשים במגוון מקצועות – תוך הקפדה מלאה על אורח חיים חרדי מחד וסטנדרטים של לימודים גבוהים ברמה הגבוהה ביותר שניתן למצוא בישראל. פגשנו את הרב מאיר יעקובוביץ', מנכ"ל המכללה, לראיון חגיגי לקראת פסח. בתחילת מעלה הרב יעקובוביץ' על נס את פעילותו של מייסד המכללה הרב ד"ר אברהם פוס ז"ל. "הרב ד"ר פוס ז"ל ראה לנגד עיניו מכללה המכשירה יוצאי כוללים וישיבות ובוגרות סמינרים לשוק התעסוקה הישראלי תוך הקפדה על אורח חיים חרדי. החזון שלו אפשר את הקמת "מבחר"  - מוסד חרדי מובהק בעל רמה אקדמית גבוהה ביותר, ששם לו למטרה לאפשר לבוגריו עבודה שלצידה פרנסה מכובדת".

הרב יעקובוביץ', לפני שנכנס לפרטים, אני רוצה להבין את התמונה הכוללת. מה בעצם, מייחד את מבחר ? מדוע לבוא ללמוד דווקא במוסד אותו אתה מנהל ?
"שאלה מצוינת. אני חושב שכל תלמיד או תלמידה שנמצאים בצומת משמעותית בחייהם בו הם צריכים לבחור מוסד לימודים להכשרה מקצועית, חייבים לשאול את עצמם שאלה בסיסית: "מהו המוסד שיכשיר אותי בצורה הטובה ביותר לעבודה שפרנסה מכובדת בצידה?" התשובה לשאלה הזו היא – "מבחר". אסביר מדוע. אנחנו מעניקים תארים של אוניברסיטאות מובילות בלבד. אנחנו מקיימים שיתופי פעולה עם ראשי החוגים באוניברסיטאות על מנת לשמור ולפתח את מסלולי הלימוד הקיימים ופתיחתם של מסלולים חדשים.  המשמעות של קבלת תואר אוניברסיטאי היא פשוטה: יתרון בקבלה לעבודה ונקודת פתיחה טובה יותר בניהול המו"מ על תנאי ההעסקה. כיום לומדים במבחר, כ-1400 תלמידים ותלמידות – אין ספק שזה מספר גבוה מאד המהווה הבעת אמון בדרך של "מבחר".

תסביר
"שוק התעסוקה הישראלי הוא שוק תחרותי. על כל משרה מתחרים מספר רב של מועמדים בעלי הכשרה בתחום. כלומר, הכשרה אקדמית לא מספיקה. חייבים לבוא עם יתרונות נוספים על מנת להתקבל לעבודה. תואר אוניברסיטאי, נחשב, עבור מרבית המעסיקים כ"תעודת רצינות" של המועמדים. בנוסף, יכולת המיקוח על תנאי השכר, כשבאמתחתך תעודה ממוסד אקדמי מוביל, הינה גבוהה יותר. הבוגרים והבוגרות שלנו, ברובם המוחלט, עובדים במקצוע אותו למדו ונהנים, ברוך ה', מפרנסה מכובדת".

אתה מדבר על כך שאתם מוסד חרדי. על מה, בעצם, מדובר ? במה מתבטאת ה"חרדיות" של מבחר ?
"ראשית, אנחנו מקבלים תלמידים חרדיים בלבד. במסדרונות ובקמפוסים שלנו תמצא תלמידים ותלמידות חרדיים בלבד. אנחנו לא קמפוס חרדי שממוקם בתוך מכללה חילונית. כמובן שהלימודים מתקיימים בהפרדה מלאה. גברים בשעות הערב, נשים בשעות הבוקר. מר ברק עמר, מנהל מסלולי הגברים והגב' ברכי גוטרמן, מנהלת מסלולי הנשים מקפידים על ההפרדה הזו. דבר נוסף שהוא חשוב לא פחות, אנחנו בודקים את חומר הלימודים בקורסים השונים ומוודאים שהחומר הלימודי מותאם לערכיו ואורח חייו של הציבור החרדי".

דברת על הקורסים, איזה מסלולי לימוד אתם מציעים ?
"ברוך ה', אנחנו נמצאים היום בנקודת זמן בה יש לנו מגוון רחב מאד של מסלולי לימוד לגברים ונשים. המסלולים הינם מסלולים שקיים בהם ביקוש רב לעובדים ועובדות מקצועיים. אנחנו בוחרים את מסלולי הלימוד בקפידה מתוך הבנה כי הבוגרים והבוגרות מחפשים את היישום – העבודה. לגברים אנחנו מציעים תואר ראשון ב: מיפוי וגיאו-אינפורמציה מטעם הטכניון, סיעוד (אחים אקדמיים) מטעם המכללה האקדמית תל אביב, עבודה סוציאלית מטעם אוני' חיפה, מדעי המחשב מטעם מכון לב, השלמה אקדמית לתואר ראשון למורים. לנשים אנחנו מציעים תואר ראשון ב: הפרעות בתקשורת (קלינאות תקשורת)מטעם אוני' תל אביב, ריפוי בעיסוק מטעם אוני' חיפה, סיעוד מטעם אוני' חיפה, השלמה אקדמית למורות. כמובן, שבמקביל ללימודי התואר אנחנו מקיימים מסלולי מכינה שונים ללימודי התואר. המכינות הינם שלב חשוב והכרחי בהכנה ללימודים, הנסיון שלנו מראה כי בוגרי המכינה מצליחים בלימודי התואר בקלות יחסית. בנוסף, המכינה שלנו מוכרת ע"י כל המוסדות האקדמיים ומהווה כרטיס כניסה ללימודים. במקביל למסלולי הלימוד והמכינה, אנחנו מציעים מערך שלם של שיעורי עזר. המערך נותן מענה לתלמידים מתקשים או לתלמידים שנאלצו להיעדר מהשיעורים בעקבות סיבות משפחתיות שונות".

אתה מדבר על תואר ראשון, האם יש לימודי המשך לתואר שני ?
"בוודאי. אנחנו רואים חובה להמשיך את ההכשרה המקצועית של הבוגרים והבוגרות שלנו בלימודי תואר שני, תואר שמאפשר קבלה לתפקידים בכירים ושדרוג משמעותי ברמות השכר והתנאים. אנחנו מציעים לגברים תואר שני ב: ייעוץ חינוכי, עבודה סוציאלית, מנהל עסקים. לנשים אנחנו מציעים תואר שני ב: עבודה סוציאלית, טיפול באומנויות, סיעוד, ייעוץ חינוכי, הפרעות בתקשורת". 

הלימודים במבחר נמשים כשלוש שנים, איך מצליחים התלמידים להתמודד עם העול הכלכלי הכבד של לימודים במקביל לעבודה ?
"אין ספק כי מדובר במשימה לא פשוטה. מרבית התלמידים והתלמידות שלנו הינם בעלי משפחות ואנחנו מתפעמים מההתמודדות שלהם עם המשימה. אנחנו מקיימים קשר הדוק עם כל הגופים הרלוונטיים המעניקים מלגות לימודים וקיום למגזר החרדי - קרן קמ"ח, ידידות טורונטו וגופים נוספים (ציבוריים ופרטיים). אנחנו מעניקים לתלמידים והתלמידות סכומי כסף גדולים כמלגות כדי להקל על העול הכלכלי. בדרך כלל לקראת פסח מקבלים "מלגת פסח" מיוחדת".

מהם התכניות שלכם לעתיד הקרוב ?
אנחנו מתכוונים, בעזרת ה', לפתוח מסלולי לימוד נוספים. ניהול מערכות מידע, פיזיותרפיה, תרפיה במוזיקה ועוד מספר תכניות לימוד שנמצאות בהליכי קבלת אישורים"

מילה אחרונה לפני סיום
בהזדמנות זו, אני מבקש לאחל חג פסח כשר ושמח לתלמידם והתלמידות, לבני משפחותיהם ולמאות הבוגרים והבוגרות שלנו , שגם לפסח הזה נכנסים עם הכנסה נאה המאפשרת להם לחגוג בכבוד והדר את החג.

 מתנדבי הצלה מתמקצעים במבחר
מתנדבי "הצלה גוש דן", הגיעו למכללת מבחר לערב מרתק שכלל הרצאה בנושא "אירוע רב נפגעים" וחשיפה לתכנית לימודי הסיעוד הפועלת במבחר.

שיתוף פעולה מעניין נרקם בימים אלו בין מכללת מבחר לבין ארגון "הצלה גוש דן". מנכ"ל מבחר ומנכ"ל "הצלה גוש דן" יזמו אירוע משותף אליו הוזמנו כלל מתנדבי הארגון. מתנדבי "הצלה גוש דן" מהווים קהל יעד בעל ניסיון רב בתחום הרפואה ואך טבעי הוא כי יתעניינו בהמשך לימודים מקצועיים בתחום. תכנית הסיעוד של מכללת מבחר שמה לעצמה למטרה לסייע בקידום מקצועי של המתנדבים, להשתלבות בעבודה קבועה בשכר וכמובן להרחבת הידע. תכנית לימודי הסיעוד מהווה בסיס איתן להשתלבות במוסדות רפואה מובילים בתחומם, זאת בזכות שיתופי הפעולה העקבים בין מכללת מבחר להנהלות המוסדות. באירוע, שהתקיים בתחילת השבוע במגדלי קונקורד- הקמפוס החדש של מכללת מבחר, הוצגה התכנית האקדמית ללימודי סיעוד לגברים.

גולת הכותרת של הערב היתה הרצאה מקצועית מפי גורמים בכירים בבית החולים "איכילוב". ההרצאה עסקה בהתמודדות עם אירוע רב נפגעים, ל"ע. המתנדבים קיבלו כלים מקצועיים להתמודדות עם אירוע גדול, למדו על הליך קביעת סדרי עדיפויות לטיפול בנפגעים, טיפולים שניתן לבצע בשטח וכו'. הר' אשר שלומוביץ מנכ"ל "הצלה גוש דן" מסר כי "חלק חשוב מהפעילות שלנו כארגון רפואה הוא דאגה למתנדבים. אני סבור כי לימודי הסיעוד שמציעה מכללת מבחר הם אופציה נהדרת לרכישת כלים וידע בתחום בו אנו עוסקים מדי יום. שמחתי על שיתוף הפעולה עם הנהלת מבחר ואני מקווה להמשיך לקיים אירועים דומים, לרווחת המתנדבים שלנו". הרב מאיר יעקובוביץ', מנכ"ל מבחר בירך את המתנדבים והזמין אותם להצטרף לתכנית הלימודים האטרקטיבית. בסיום הערב קיבלו המתנדבים שי צנוע כאות הערכה של הנהלת מבחר, על פעילותם המסורה להצלת חיי אדם ביום ובלילה.פרופ' מנואל טרכטנברג ביקר במבחר
פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה, סייר במכללת מבחר והשתתף בטקס הענקת תארים לבוגרות מסלול הפרעות בתקשורת.

בשבוע שעבר ביקר במכללת מבחר, יו"ר הועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה - פרופ' מנואל טרכטנברג.

פרופ' טרכטנברג הינו אחד מהגורמים החשובים במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל בכלל ובציבור החרדי בפרט. בנוסף, הוא עוסק במגוון סוגיות כלכליות ומייעץ מעת לעת לראש הממשלה ולגורמים שונים במערכת השלטון.

השותפות של פרופ' טרכטנברג בעשייה העניפה במבחר באה לידי ביטוי בגיוס תקציבים , יצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים והכרה פורמלית בתעודות והתארים שמקבלים הבוגרים והבוגרות של מבחר.

הרב מאיר יעקובוביץ', מנכ"ל מבחר, ליווה את ביקורו של פרופ' טרכטנברג ווהציג בפניו את המבנה החדש במגדלי "קונקורד", את מגוון המסלולים הקיימים במבחר וכן את המרצים והתלמידים.

בסיום הביקור, הוזמן פרופ' טרכטנברג להשתתף בטקס סיום של בוגרות מסלול "הפרעות בתקשורת". הטקס שהתקיים בנוכחות ראש העיר בני-ברק, חנוך זייברט ונציגים מאוני' תל אביב התכבד בנוכחותו של פרופ' טרכטנברג שאף נשא דברים בטקס "זה מראה מחמם את הלב לראות עשרות בוגרות במקצוע כל כך מבוקש בשוק העסוקה של המגזר החרדי וכן בציבור הכללי. אני שמח להיות במבחר ולראות את ההתקדמות של המוסד הזה, אין לי ספק כי השותפות שלנו תמשך, נפתח מסלולי לימוד נוספים ונתמוך בכל מה שניתן".

ראש העיר, חנוך זייברט ציין את היכרותו ארוכת השנים עם מכלל מבחר והעלה על נס את החשיבות של לימודי מקצוע באווירה חרדית מובהקת. מכללת מבחר מציגה - תחום חדש של ריפוי בעיסוק
בוגרות מסלול ריפוי בעיסוק במכללת מבחר השתתפו ביום הצגת פרויקטים שנערך לאחרונה במכללה. הצגת הפרויקטים הינה השלב הסופי של ההכשרה המעשית כמרפאה בעיסוק. 28 בוגרות הציגו את הפרויקטים המסכמים לצוות ההוראה ולבני המשפחה. הסטודנטיות עסקו במגוון תחומים ובהם אחד התחומים החדשים במקצוע – שיקום נהיגה.

עבודה ראויה לציון שהוצגה ביום הפרויקטים הינה עבודתה של גב' ב.סגל העוסקת בתחום שיקום נהיגה. שיקום נהיגה הינו תחום חדש יחסית במקצוע הריפוי בעיסוק. מרפאות בעיסוק אמונות על החזרת המטופלים לתפקוד יומיומי מלא ככל האפשר. נהיגה הינה חלק חשוב ובלתי נפרד מתפקוד יומיומי תקין, הניידות הינה מרכיב חשוב ביכולת של האדם לתפקד כבוגר עצמאי. שיקום נהיגה מיועד לפגועי תאונות דרכים ל"ע או, חס וחלילה חולים במחלות קשות וכדו' שעקב פגיעתם, יש לשוב  ולבחון את כשירותם לנהוג ולבצע התאמות במידת הצורך. עבודתה של הגב' סגל התמקדה בהדרכת המטופלים והצוות המקצועי לגבי הסיכונים הקיימים, אפשרויות האבחון  והפניה למכונים מקצועיים לבחינת יכולתם לחזור ולנהוג לאחר אירוע טראומתי. הפרויקט כלל את הצגת הנתונים הללו בצורה עדינה, רגישה וברורה למטופלים, הסבר מקיף על השלבים השונים אותם צריך לעבור כדי לקבל אישור רפואי שהמטופל הינו כשיר לחזור לנהוג בעצמו, והדרכה על התהליך הבירוקרטי אותו צריכים לעבור המשתקמים מול רשות הרישוי. חלק נוסף של הפרויקט עסק בפניה אינטרנטית לציבור המרפאות בעיסוק בארץ, על מנת להעלות את המודעות בקרב אנשי המקצוע בארץ, לחשיבות תפקידם ותרומתם בתחום זה.

העבודה הוצגה בפני קהל המשתתפים ובתוכם פרופ' נעמי יוסמן מאוני' חיפה, היו"ר האקדמי של תכנית ריפוי בעיסוק במכללת מבחר. פרופסור יוסמן אומרת כי "העבודה חשובה בגלל העיסוק בתחום שהוא חדש במקצוע שלנו - ריפוי בעיסוק. אני רואה לנכון לשבח את העבודה הזו בגלל היותה מקיפה ומסתמכת על נתונים מכל העולם. בנוסף, הסטודנטית והמדריכה שלה בבי"ח הרצוג השכילו לעבד את המידע בצורה ברורה שמאפשרת למטופלים לדעת מה עליהם לעשות על מנת לחזור לנהיגה כמה שיותר מהר ובכך לשפר את התפקוד היומיומי שלהם. אני מתרשמת שבוגרות תכנית הריפוי בעיסוק במבחר יוצאות לעבודה בשטח כשהן מצוידות בכל הכלים המקצועיים הרלוונטיים והעדכניים והצלחתן הקלינית תהיה המשך ללמידה המעמיקה שהסטודנטיות עברו בשלוש וחצי השנים האחרונות".שיתוף הפעולה בין מכללת מבחר ל"מעיני הישועה" ממשיך להתהדק
מנכ"ל מעיני הישועה, הרב גרשון לידר, הגיע לסיור במכללת מבחר על מנת להתרשם ממסלולי הלימוד בתחום הסיעוד.

בשבוע שעבר, הגיע למכללת מבחר הרב גרשון לידר, מנכ"ל המרכז הרפואי "מעיני הישועה" לסיור מיוחד. מטרת הסיור היתה העמקת ההיכרות עם מסלולי הלימוד שמקיימת מכללת מבחר בתחום הסיעוד: תואר ראשון ושני. הרב לידר נפגש עם הנהלת המכללה וקיבל סקירה מקיפה על תכני הלימוד, על תכניות להשתלמויות מקצועיות ללימודי המשך וכן נפגש עם התלמידים במסלול לימודי סיעוד. הרב מאיר יעקובוביץ', מנכ"ל מבחר ציין כי בין "מעיני הישועה" למכללת מבחר קיים שיתוף פעולה בתחום ההכשרה המעשית של התלמידים הלומדים במסלולי סיעוד וכן בקליטה של הבוגרים והבוגרות לעבודה כעובדים מן המנין ב"מעיני הישועה". אל הרב לידר התלוו הצוות הבכיר בתחום הסיעוד ב"מעיני הישועה". הנהלת הסיעוד הציגה לסטודנטים את האפשרויות השונות לעבודה ב"מעיני הישועה" ואת השוני בין המשרות המוצעות לבוגרים.

הרב לידר התרשם מהרמה הלימודית הגבוהה במסלולי סיעוד השונים ואמר כי "אשמח לקלוט בוגרים מצטיינים מבית היוצר של מכללת מבחר. אין לי ספק כי ההכשרה אותה מקבלים התלמידים מהווה קרש קפיצה משמעותי עם כניסתם לעבודה במרכזים הרפואיים. אנחנו ב"מעיני הישועה" מעונינים לקלוט עובדים חרדיים על מנת לשמור על האופי היחודי שלנו כמרכז רפואי המעניק שירות לציבור החרדי כולו".מכינה למקצועות החסד לגברים בני 30+ במכללת מבחר
עדיין לא מאוחר להצטרף למכינה לבני 30+ במכללת מבחר. המכינה מיועדת למעונינים ללמוד עבודה סוציאלית וסיעוד

רבים וטובים מעונינים לממש בעבודתם את ערכי החסד והנתינה, לצד פרנסה מכובדת. אין ספק כי שני המקצועות בהם ניתן להגשים את שני היעדים הללו, הם עבודה סוציאלית וסיעוד. עובד סוציאלי פועל למען השכבות הסוציו-אקונומיות הנמוכות ביותר בחברה. תפקידו הוא להגיש עזרה ממשית מול הבירוקרטיה, פיקוח צמוד על מקרי קיצון סוציאליים למניעת אסונות וטיפול קליני להתמודדות עם מתחים ומצוקות רגשיות. בעוד העובד הסוציאלי מטפל ברגשות, הרי שהאח הסיעודי מטפל בבעיות פיזיולוגיות מוחשיות. האח הסיעוד מתפקד ככתובת מקצועית עבור הפציינטים ברגעי משבר ומסייע להם לעבור את תקופת החולי ל"ע, במינימום חששות ובמקסימום טיפול רפואי מקצועי מסור, במשך כל שעות היממה. רבים מבני הציבור החרדי מעונינים לעסוק במקצועות אלו. אולם, תקופת הלימודים בישיבות ובכוללים שנמשכת על פני שנים רבות ועול פרנסת המשפחה עלולים לגרום למעונינים בלימודים אלו להתייאש מראש. במכללת מבחר, לא מוכנים לאפשר את היאוש והחליטו לסייע בהגשמת החלום :לאפשר לבני 30+ לרכוש הכשרה והשכלה מתאימה למקצועות החסד : עבודה סוציאלית וסיעוד.

אגב, בדיקה מעמיקה של שוק התעסוקה מגלה כי קיים ביקוש רב לגברים אקדמאים בתחומי הסיעוד והעבודה הסוציאלית. אין ספק כי הביקוש הרב לעובדים אקדמאים משפיע על רמת השכר המוצעת לבוגרי המסלולים הללו. דוגמא לרמת שכר מכובדת בתחום הסיעוד, הינה משכורתם של אחים בחדרי ניתוח ששכרם מגיע ל10,000 ₪ בחודש. כך גם שכרם של עובדים סוציאליים קליניים במגזר הפרטי.

במכללת מבחר זיהו את הצורך של בוגרי ישיבות וכוללים לעסוק במקצועות החסד והחליטו לפתוח מכינה לבני 30+ המכשירה את הבוגרים ללימודי עבודה סוציאלית ואחים אקדמאים. ההרשמה למכינה נפתחה בימים אלו והיא בנויה במסלול מקוצר של ארבעה חודשי לימוד בלבד, בתקופת הקיץ. הבוגרים שיעמדו בהצלחה במבחני הסיום יוכלו להתקבל ישירות ללימודי עבודה סוציאלית או לימודי אחים אקדמאים (סיעוד).

למכינה יתקבלו גברים בני 30+ בלבד, הלימודים יתחילו מיד לאחר חג הפסח הקרוב, הזדרזו להרשם. מכללת מבחר: 03-5785030

הרצאת תלמידות מכללת מבחר בכנס מקצועי זכתה להערכה רבה
עבודה של שנה שלמה, הגיעה לסיומה בערב מרגש – תלמידות מסלול פסיכודרמה במכללת מבחר הרצו בכנס מקצועי שהתמקד ב"טיפול פסיכולוגי במגזר החרדי" וזכו להערכה רבה על פעילותם. את הכנס ערכה מרפאת חיב"ה בבית החולים "מעיני הישועה"

מרפאת חיב"ה, הפועלת בתוך בית החולים "מעיני הישועה" מקיימת כנסים לאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. הכנסים עוסקים בסוגיות המעסיקות את המטפלים מתחומי הטיפול השונים (עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים וכו'). לאחרונה הוזמנו להרצות בכנס כזה תלמידות מכללת מבחר במסלול פסיכודרמה. התלמידות הציגו במהלך ההרצאה את פעילותם בשנה האחרונה במסגרת מרפאת חיב"ה. הפעילות כללה מפגשים קבוצתיים עם פגועי נפש ושימוש בכלים טיפוליים מעולם הדרמה, על מנת לסייע במצוקות הרגשיות של המשתתפים בקבוצת הטיפול. לדבריה של ד"ר אבנון, מרצה במסלול פסיכודרמה במבחר "הטיפול אותו העניקו התלמידות במסגרת העבודה המעשית שלהם לא היה מבייש אף איש מקצוע בתחום. בכנס הציגו התלמידות את שלל הטכניקות בהם הן השתמשו על מנת לגרום למשתתפות הקבוצה הטיפולית להתמודד עם רגשות כואבים. התלמידות הוכיחו כישורים ומקצועיים ברמה גבוהה וזכו על כך להערכה רבה" ד"ר אבנון ממשיכה, "הטיפול בפסיכודרמה, מאפשר למטופלים לשחק את הסיטואציה המשברית שגורמת חוסר בטחון/חרדה וכדו', הטיפול מהווה מעין "חזרה גנרלית" לסיטואציה הבעייתית. בכך, אנחנו מתמודדים בסביבה מוגנת עם הפחדים ומתמודדים עם המציאות בהצלחה רבה, בעזרת ה'". פרופסור רחל לב, ראש מסלול פסיכודרמה במבחר מסרה כי "אני מאד גאה בבוגרות שמשתלבות במסגרות שונות ומגוונות ובכך מרחיבות את תחומי הטיפול".
מסלול לימודי פסיכודרמה הינו מסלול לתואר שני, מטעם אוניברסיטת חיפה. התלמידות מקבלות רקע תיאורטי נרחב וכן מתנסות בעבודה מעשית. העבודה המעשית מלווה ע"י מרצי המסלול. עם סיום הלימודים, יכולות הבוגרות לעבוד כמטפלות בבתי חולים, קופות חולים ומכוני טיפול פרטיים.

מכללת מבחר מציגה: לנהל כבר מהצעד הראשון בקריירה
תכנית לימודי סיעוד במכללת מבחר מציעה לסטודנטים אופק ניהולי במקצוע.

במכללת מבחר תפתח בשנה"ל תשע"ד תכנית יחודית להכשרת גברים למקצוע אח אקדמאי. התכנית  במדעי הסיעוד מתקיימת בשיתוף פעולה עם המכללה האקדמית תל אביב יפו, מוכרת ע"י משרד הבריאות והמל"ג, מעניקה תואר BSN בינלאומי עם התמחות בניהול צוותי בריאות וניהול מטופלים.  המשמעות המרכזית של התמחות בניהול הינה קידום מהיר במקומות העבודה בהם יקלטו הבוגרים. מעסיקים יוכלו להטיל על הבוגרים תפקידי ניהול בתוך פרק זמן קצר יחסית: מנהלי משמרת, מנהלי מטופלים ועוד מגוון תפקידי ניהול בתחום הסיעוד. בנוסף, ההתמחות בניהול מהווה קרש קפיצה לתפקידי ניהול משמעותיים יותר בהמשך הקריירה. השכר עבור עבודה בתחום הסיעוד הינו השכר הגבוה ביותר בתחומים הפרא-רפואיים וניתן אף לשפר את תנאי השכר ככל שחולפות השנים בהשתלבות בעבודה ביחידות מיוחדות כמו בחדרי ניתוח.

שוק התעסוקה בישראל משווע לכח אדם מקצועי בתחום הסיעוד בכלל ובפרט לכח עבודה גברי. מדובר במקצוע המאפשר גמישות תעסוקתית לאורך כל שנות הקריירה – אח אקדמאי יכול להתחיל לעבוד במרכזים בקהילה, לעבור למערך האישפוז כמו "מעיני הישועה", להמשיך למחקר במוסדות האקדמאים ועוד מגוון תחומים בהם ניתן לעבוד. כמובן, שהיתרונות הבולטים של התכנית המוצעת במבחר מצטרפים למצוות גמילות החסדים וביקור חולים שהן הבסיס לכל עבודה סיעודית באשר היא.

התכנית מתפרסת על פני ארבע שנות לימוד, הכוללים הכשרה במוקדי תעסוקה כמו בית הרפואה "מעיני הישועה" ומרפאות בקהילה. מרכז ההשמה של מכללת מבחר בשיתוף עם מרכז ההשמה של המכללה האקדמית תל אביב יפו שפורסת את חסותה על התכנית ילוו את השמת הסטודנטים במקומות עבודה לאחר סיום הלימודים בהצלחה.

לפרטים ניתן לפנות למחלקת הרישום במכללה : 03-5785030

 

 

טקסי הענקת תארים ב"מבחר"
מכללת מבחר קיימה מרתון של טקסי סיום, למעלה מ-250 תארים הוענקו בטקסים חגיגיים. לראשונה, סיימה קבוצת סטודנטים לימודי תואר שני בעבודה סוציאלית – בכך משלימה מכללת מבחר את הגשמת החזון : הכשרה מקצועית משלב המכינה ועד לתארים מתקדמים.

ביום חמישי האחרון, התקיימו במכללת מבחר ששה טקסי סיום, בזה אחר זה. תואר ראשון בעבודה סוציאלית לגברים ולנשים, תואר שני בעבודה סוציאלית לגברים, תואר ראשון בריפוי בעיסוק לנשים, תואר ראשון ושני בסיעוד לנשים. הבאים בשערי המכללה ביום חמישי היו זקוקים  לשלטי הכוונה  לאולמות השונים,  על מנת שלא תתערב שמחה בשמחה חלילה - למעלה מ-250 בוגרים ובוגרות קבלו את התעודות המעידות על סיום הלימודים בהצלחה !

מכללת מבחר, חרטה על דגלה את חזונו של ד"ר אברהם פוס ז"ל, מייסד המכללה – מתן הכשרה מקצועית משלב המכינה ועד לסיום תארים מתקדמים. טקסי הסיום היוו שלב נוסף ומכריע בהגשמת החזון – קבוצת סטודנטים ראשונה סיימה את לימודי תואר שני (מוסמך) בעבודה סוציאלית. המקצוע, העוסק בדיני נפשות וגמילות חסד, הינו מקצוע בעל חשיבות עליונה עבור הקהילה החרדית, הדורשת עובדים סוציאליים שיודעים "לדבר את השפה" של הקהילה. הבוגר שנבחר לשאת דברי ברכה מטעם הסטודנטים הוא, למרבה הפלא, יהלומן ! מדובר באיש עסקים מצליח שבחר לעשות שינוי מקצועי ולעסוק בליטוש "יהלומים אמיתיים" כהגדרתו – נשמות. התארים במסלול עבודה סוציאלית מוענקים ע"י אוניברסיטת חיפה, בית הספר למדעי הרווחה והבריאות. נשיא האוניברסיטה, שביקר לאחרונה במכללת מבחר, התרשם עמוקות מהחינוך למידות ודרך ארץ שמאפיין את הסטודנטים והסטודנטיות במבחר, בכל כניסה שלו לאחת הכיתות נעמדו היושבים... מנכ"ל המכללה, הרב מאיר יעקובוביץ' הדגיש כי התנהגות זו הינה בסיסית בחייהם של בוגרי ובוגרות מערכת החינוך החרדית.

כחלק מהמסורת של טקסי הסיום במכללת מבחר, הוענקו מלגות הצטיינות למצטיינים. המלגות הוענקו מטעם משפחת פוס, על ידי בנו של ד"ר – עו"ד אריאל פוס.

ההרשמה ללימודים במכינות, תואר ראשון ושני במכללת מבחר נמצאת בעיצומה. אתם מוזמנים להצטרף להצלחה !

 

 

פיזיותרפיה – מה זה בכלל ?
לראשונה במגזר החרדי, פותחת מכללת מבחר במסלול לימודי פיזיותרפיה – מקצוע פארא רפואי בעל חשיבות עליונה בשיקום מוטורי. לקראת פתיחת המסלול, נפגשנו עם ד"ר דריו ליברמן, העומד בראש התכנית של אוני' ת"א ויוביל את המסלול במבחר.

ד"ר ליברמן, מהו בעצם מקצוע הפיזיותרפיה?
מקצוע הפיזיותרפיה, הוא אחד ממקצועות הבריאות העוסק במניעה, זיהוי, טיפול ושיקום של מערכת התנועה והמערכות התומכות בה, כמערכות הלב והריאה. מטרת הפיזיותרפיסט היא לטפל ולהדריך את המטופל על מנת שיגיע ליכולת תפקוד מרבית, להשתתפות פעילה במשפחתו ובקהילתו. הפיזיותרפיסט, למעשה, פועל כדי להחזיר לחולה את איכות החיים.

במי מטפלים הפיזיותרפיסטים?
בכולם.קשיים במערכת התנועה, יכולים להתרחש בכל גיל ולכל אדם מגיל ינקות ועד זקנה. הפיזיותרפיסט, שותף בטיפול ההתפתחותי בפגיות, בטיפות החלב, במרכזי התפתחות הילד לאורך השנים. הפיזיותרפיסט מטפל במצבים שכיחים ביותר כגון נקע בקרסול או שיקום פצעוים מתאונת דרכים (ל"ע) או לאחר אירוע מוחי או אירוע לב. לאורך השנים, בגיל המבוגר התמקדות הטיפול היא במניעה, טיפול ושיקום קשיים גופניים אופייניים לגיל המבוגר כגון שבר הירך או שיקום לאחר אירוע מוחי.

מי הוא הפיזיותרפיסט?
הפיזיותרפיסט משלב: עולם של ידע רפואי עשיר, ואישיות המונעת מרצון לתת ולעזור לזולתו. על הפיזיותרפיסט להכיר לעומק את גוף האדם ודרך פעולתו הן בהיבט הפיזי- להכיר את האנטומיה, הפיזיולוגיה והביוכימיה שהם בבסיס יכולת התנועה, אבל לא פחות חשוב בהיבט הרגשי-נפשי.   

מהו מעמד המקצוע בארץ?
פיזיותרפיה היא מקצוע מוערך. העוסקים בו חשים תחושת שליחות, מעצם היכולת לסייע לאדם בעת מצוקה ומהיכולת למנוע מצוקה עתידית.  במגזר החרדי, אין מספיק פיזיותרפיסטיות שיכולות לתת מענה לבעיות המתעוררות בקהילה.אין לי ספק כי בוגרות התוכנית החדשה יוכלו להשתלב בעבודה בארגונים חרדיים כדוגמת ארגונו של הרב פירר שליט"א או בבית החולים "מעייני הישועה" וארגונים נוספים שיפתחו, בעזרת ה', בעתיד. אני מאמין כי יחד עם הגברת המודעות בקהילה לאפשרויות הטמונות במקצוע הפיזיותרפיה – יגבר הביקוש לשיקום מקצועי על ידי פיזותרפיסטיות מוסמכות. אני רואה בעיסוק בפיזיותרפיה מצוה לא רק פרנסה אלא הרבה מעבר לכך – מצוה !

 

 

אשת חיל – עכשיו גם המחקרים מכירים את המושג

במכללת מבחר חקרו את תפקודן של נשים חרדיות, אמהות במשרה מלאה העובדות מחוץ לבית. התוצאות לא הפתיעו אותנו, אנחנו אמונים על הפסוק הידוע "אשת חיל מי ימצא"

מחקר חדש שנערך ע"י גב' מ.פסח, בוגרת לימודי תואר מוסמך בעבודה סוציאלית במכללת מבחר מאשש את מה שכולנו יודעים זה זמן רב... נשים חרדיות מתפקדות מצוין כאמהות למשפחות מרובות ילדים ובמקביל עובדות ומפרנסות את משפחתם בכבוד וללא שחיקה ! המחקר נערך בקרב 200 נשים חרדיות, אמהות ועובדות מחוץ לבית במקומות עבודה שונים.  המחקר מצביע כי רמת השחיקה של הנשים הינה נמוכה באופן משמעותי מרמת השחיקה של נשים שאינם חרדיות. הטענה המרכזית היא, כי, תחושת השליחות במילוי תפקידי האם והמפרנסת מעניקה לנשים את הכח להתמודד עם דרישות הבית ועם דרישות העבודה בשמחה, תוך שמירה על איזון מיטבי בין הבית למקום העבודה.

העיסוק במושג "שחיקה במקום העבודה" , אמור ליצור התאמה חיובית בין מספר שנות הוותק של האשה במקום עבודתה לבין רמת השחיקה המנטאלית. כלומר, ככל שמספר שנות העבודה גבוה יותר, היינו מצפים לרמת שחיקה מנטאלית גבוהה יותר. אולם, המגזר החרדי לא נכנע לאקסיומות כאלו. מתברר כי נשים בעלות וותק של מספר שנים רב לא מצויות במצב של שחיקה מנטאלית אלא להפך, הן מעידות על חדוות עשייה ועל כך שהעבודה ממלאת אותם בשמחה. אין ספק שמדובר בממצא יוצא דופן בשוק העבודה הישראלי, בו רמת הלחצים במקום העבודה הינה לא מבוטלת.

המחקר אף מאשש טענה מרכזית של דוברי המגזר החרדי, כי האשה היוצאת לעבוד מחוץ לבית ומאפשרת לבעלה לשבת ולשקוד על תלמודו, רואה בכך את מילוי תפקידה בצורה הטובה ביותר. תחושת השליחות הזו, עליה חונכו נשים חרדיות מגיל צעיר מהווה מקור כח משמעותי מאד בהתמודדות עם משימות החיים המורכבות. גב' מ.פסח לא הסתפקה בבדיקת רמת התפקוד של נשים, היא בדקה גם את רמת העזרה אותה מקבלות הנשים העובדות, מבעליהן. מתברר כי, גברים חרדיים נשואים מורידים את הזבל ושוטפים כלים לא מעט... ברור כי העזרה והתמיכה של הבעל מאפשרת לאשה לשמור על חדוות עשייה בביתה ובמקום עבודתה. 

ד"ר ענת פרוינד, ראש התכנית ללימודי תואר מוסמך בעו"ס, במכללת מבחר מציינת כי תוצאות המחקר מפתיעות בהשוואה לממצאים של מחקרים באוכלוסיות אחרות. מחקרה של גב' מ.פסח זכה בהצטיינות והוא משמש ככלי חשוב בהבנת אופיה המיוחד של החברה החרדית.

 

לראשונה במגזר החרדי: לימודי תואר למקצוע הפיזיותרפיה

מכללת מבח"ר משיקה מסלול לימודים חדש – פיזיותרפיה. מדובר במקצוע הדורש ידע רפואי\מדעי רב ומיומנות גבוהה. כיום, אין כמעט בנמצא מטפלים חרדיים בתחום חשוב זה, ולציבור יש בכך צורך מובהק. התואר ניתן ע"י אוניברסיטת תל-אביב בהנהלת החוג לפיזיותרפיה של הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר ובשיתוף פעולה עם מכללת מבח"ר.

הפיזיותרפיה הינו מקצוע העוסק בטיפול בהפרעות של מערכת התנועה על מרכיביה השונים (שיקום אורטופדי ונוירולוגי), לכל האוכלוסייה ולאורך כל מעגל החיים - ילדים, מבוגרים וזקנים. שיטות הטיפול מבוססות על תרגול תנועתי ומניפולציות מפרקיות בהתאמה אישית, ועל שימוש בטכנולוגיות מתקדמות כגון גלי קול, טיפול בזרמים (אלקטרוטרפיה) או מכשירים ממוחשבים כדי לשקם תפקוד מוטורי, כמו למשל: הליכה, תנועות ידיים ויציבה. פיזיותרפיסט מומחה גם באבחון בעיות תנועה ותפקודים נוספים, ויודע לבנות טיפול ייחודי לכל מטופל ובעייתו.

"מדובר בתואר נחשב מאד בשוק התעסוקה, ובמיוחד במגזר החרדי" מסביר הרב מאיר יעקובוביץ, מנכ"ל מכללת מבח"ר, "אנו מקפידים מאד לקלוט לתוכנית סטודנטיות שהוכיחו יכולות לימודיות במבחן ההתאמה, ויש להן רגישות לאנשים. יש כיום ביקוש גדול מאד לנשות מקצוע חרדיות בתחום אשר לא זוכה למענה הולם במגזר החרדי, ואנו שמחים להיות הראשונים שנותנים פתרון לצורך חשוב זה". תכנית הלימודים לתואר הראשון בחוג לפיזיותרפיה נקראת "בוגר בפיזיותרפיה" (BPT). ומשך הלימודים התקני לתואר הראשון הוא שמונה סמסטרים (ארבע שנים).

במכללה ניתנים בתוכנית זו מלגות לימודים ומלגות קיום לזכאיות, המאפשרות לימודים ביישוב הדעת. 
תוכנית הלימודים בתחום הפיזיותרפיה מפגישה את הסטודנטיות עם מגוון נושאים הקשורים גם עם תחומי בריאות נוספים, ובהם: ספורט, תפקוד אצל קטועי גפיים, שיקום לאחר מחלות ושיקום יציבה. במסגרת התוכנית הסטודנטיות ירכשו ידע במדעי הרפואה והשיקום, מדעי ההתנהגות ומדעי החברה. הסטודנטיות במסלול מפתחות יכולות אבחון, המאפשרות להן להתאים את הטיפול לפגיעות השונות, ונחשפות לשיטות טיפול ושיקום מגוונות. בנוסף לכך, נלמדות שיטות מחקר וסטטיסטיקה המכינות את הסטודנטים לתחום המחקר האקדמי 

בתחום הפיזיותרפיה ישנן מספר התמחויות:

החוג מחייב התנסויות קליניות מעשיות בפיזיותרפיה בבית חולים ובמכון שיקום מבוגרים וילדים. ההתנסויות הקליניות הן חלק אינטגראלי מתוכנית הלימודים והן מתבצעות בבתי חולים, מכוני פיזיותרפיה ובמוסדות נוספים שהותאמו במיוחד לתלמידות המכללה.

תנאי הקבלה לחוג זה הינם קפדניים מאד, והמועמדות נדרשות לעבור מכינה קדם אקדמית (או בגרויות) כדי להתקבל. הרישום לתוכנית יתחיל כבר בשבועות הקרובים.

 

מוכנים? לעבודה!
שנה שלימה לפני שהתחילו את לימודי התואר הם ישבו יחד והשלימו פערים • אלו שעמלו לפרנסתם לא פגעו בסדר יומם - אבל בערבו של יום נפגשו כדי להשתלם, כל אחד בתחומו ובמסלול שיבחר בו בשנה הבאה, במכינה הקדם-אקדמית • בשעות הבוקר ישבו, באותה כיתה, עשרות בוגרות סמינרים שגם בידן לא היו תעודות בגרות • מה זו מכינה קדם אקדמית, מה לומדים שם, מהו פסיכומטרי, ולְמה זה טוב? • הגשר לתואר

כשומעים על כאלו שנרשמו ללימודי תואר למקצוע זה או אחר ומנסים ‘לבחון’  אותם ממעט ידיעותינו על נושאים הקשורים בתחום לימודיהם - הם מספרים  ש...בעצם לא, הם עוד לא ממש התחילו את הלימודים. ‘קודם יש מכינה’.  

לימודי מכינה קדם אקדמית, נוצרו בדיוק עבור המגזר החרדי. כלומר, מלכתחילה הם נועדו, בכל העולם, למי שלא השלימו תעודות בגרות בהיותם תלמידים ומאוחר יותר כשגילו כי גישור על הפערים הלימודיים שלהם הכרחי לפרנסתם.

מכללת בני ברק האקדמית - ‘מבחר’, לשם דוגמא, מקיימת לימודים לתואר ראשון לצורך רכישת מקצוע. אך חלק מתנאי הקבלה ללימודים אלו שנקבעו ע”י המועצה להשכלה גבוהה, הינו תעודת בגרות.

חסרי תעודת בגרות, המעוניינים לרכוש מקצוע המחייב תואר ראשון, נדרשים להשלים לימודים כלליים במסגרת ‘מכינות הקדם’  ההכרחיים לצורך המשך הלימודים ב’מבחר’. למעשה, גם נשים חרדיות רבות שלמדו במסגרת סמינר שאינו מקנה תעודת בגרות, ומעוניינות לרכוש מקצוע המחייב תואר ראשון, נדרשות להשלים לימודים כלליים במסגרת ‘מכינות הקדם’. ובמילים אחרות, מטרת המכינה היא פשוטה: השגת תעודה המחליפה את תעודת הבגרות, המאפשרת קבלה ללימודי תואר ראשון ב’מבחר’. 

מכינות קדם אקדמאיות פותחות את שעריהן לכל הגילאים ולאמהות לילדים המבקשות לפרנס את ביתן. כך, גם בגיל 30 ומעלה, ניתן ללמוד בתנאים נוחים המותאמים לסדר היום העמוס של התלמידים - אם בלימודים לגברים בשעות הערב, ואם בגישה נוחה ופחות מחמירה לאמהות עם ילדים פעוטים הזקוקים לאמם, ועוד.  מיום שהוקמו המכללות, הקמפוסים והקורסים הייעודיים ללימודים האקדמאיים המותאמים למגזר החרדי, הפכו המכינות לתנאי סף הכרחי לקבלה והצטרפות ללימודים. מוסדות הלימוד ומרבית הסמינרים ככולם, אינם מספקים תעודות בגרות, והמכינות - במסגרתן יכולים התלמידים להשלים את הפערים החסרים ולעמוד בתנאי הקבלה לתארים השונים - מבטלות את הצורך בתעודה שכזו. אם מסיימים את הלימודים בהצלחה, כמובן.

 

מכלכלים צעדיהם

הם הקדישו ארבעה ערבים מידי שבוע במשך שלש שנים כדי לרכוש תואר בכלכלה ולוגיסטיקה ולא פגעו בסדר יומם • עכשיו, כמה מהם מברכים על המוגמר בהשתלבות במשרות ניהוליות בכירות במשק הישראלי • נשמע לכם לוגיקה פשוטה?  לנו זה נראה יותר ככלכלה עתידית בטוחה יותר • וגם: איך רוכשים תואר אקדמי רק במאתיים שקלים לחודש?

תואר ראשון בכלכלה ולוגיסטיקה קרצו המילים מהמודעות הצבעוניות שגדשו את העיתונות החרדית, וסיפרו איך להתקבל לעבודה בקלות עם התואר בניהול לוגיסטי-כלכלי.

מול עיני הקוראים רצו דמויות מוכרות שהתברגו במשרות בכירות וזכו למשכורת מכובדת בכל חודש. ההבטחות במודעות הסבירו כמה קל יהיה ‘להתברג’ בכל תפקיד ניהולי שהוא, ובוודאי בתפקידי תפעול וכאלו הנושקים לכלכלה שמבואותיה נרכשו בקורס – אבל עדיין חסר היה להם, למרפרפים ולמעמיקים במודעות – משהו. איפה הפוינט, שאלו כולם.

אז אם גם אתם תהיתם מהו תואר ראשון בכלכלה ולוגיסטיקה ומה מייחד אותו מתארים אחרים – התשובה לכך פשוטה וברורה. למי שאוהב שלמות בעבודה מעשית, ומבקש להפיק את המיטב ולתת מעצמו את המרב, נועדו לימודים אינטנסיביים של ניהול תפעולי לוגיסטי- כלכלי. מדובר בתחום המשלב מקצוענות בתחום התפעול הלוגיסטי, תוך שילוב השכלה שנרכשה מניסיון רב שנים ליחידת לימודים מרוכזת. כי רק כך ניתן לעשות את העבודה טוב יותר: ללמוד מניסיונן של אלפי שנות עבודה במצטבר - שרוכזו לקורס אחד בן שלש שנים. לאנשים כאלו בדיוק, חובבי שלמות ופרפקציוניסטים מטבעם, יועדה מגמת הלימודים בכלכלה ולוגיסטיקה ב’מבחר’. 

תואר בלוגיסטיקה וכלכלה, למרות השם המטעה-משהו, למעשה, אינו תואר בכלכלה. 
הוא תואר למנהלים שתפקידם נושק לכלכלה וכספים בתפעול התחזוקה השוטפת של המפעלים או החברות שבהם הם מועסקים, ותואר המקנה ידע רב בתורת ניהול החומר – דהיינו: הערכות והזמנות מלאי, ניהול שינוע בציי רכב וחישוב הוצאות תובלה, ועוד אינסוף משימות שמנהלי תפעול בכירים עוסקים בחישוביהם מידי יום לפני כל פעולה.

התואר בכלכלה ולוגיסטיקה שאותו אנו סוקרים בפניכם, מתייחס לתואר הנרכש במכללת ‘מבחר’ החרדית בבני ברק ובשיתוף המחלקה לניהול שבאוניברסיטת בר אילן.  בשונה מתארים אחרים, כלליים יותר בניהול בהם לומדים הכל ב’טעימות’ כלליות, הרי שלמנהלים עתידיים שמבקשים ללמוד לתואר ולהתמקצע בו, מומלץ לנבור אחר תחום שמגלים בו עניין, ו’ללכת עד הסוף’. 

ערך מוסף ניתן ללימודים כשהם נלמדים במסה, לעומק, תוך חשיפה לדברים המורכבים שבהם.  התואר בכלכלה ולוגיסטיקה פרקטי אך מושלם. פרקטי - כי מלמדים בו ‘תכלס’ איך להחליק למקום עבודה ולעשות רושם ראשוני טוב ומושלם - כי מצרפים לשדרת לימודי הניהול המעשיים, העמקה משמעותית  בלוגיסטיקה וכלכלה! 

האם אחרי הלימודים בקורס לכלכלה ולוגיסטיקה יוכל  חרדי לכהן כפקיד בכיר במשרד האוצר?   
“אנו לומדים תואר בלוגיסטיקה וכלכלה  של אוניברסיטת בר אילן –והלימודים מכילים לימודי כלכלה (כחלק מתורת מדעי החברה) אבל זה, כאמור, לא תואר בכלכלה נטו. אלו שני מסלולים שונים לגמרי, במחלקות שונות. לתואר בכלכלה, לומדים במחלקה לכלכלה. לתואר בכלכלה ולוגיסטיקה לומדים במחלקה לניהול. 

“נכון שתואר בכלכלה נטו אף הוא תואר ‘נחשב’, אך התרומה המעשית שלו לחיי הפרנסה, שולית יחסית. כי במגזר החרדי, הראש יכול לנהל מערכות סבוכות הרבה יותר, בצורה מעמיקה יותר, ולהפוך למבוקש בשל כושר הניתוח האנליטי המוכח – לצד הביקוש הקיים למנהלי תפעול בכלל, ובמקומות שמבקשים להעסיק חרדיים - בפרט. 

“לכן, אחרי שנרכשים לימודי הדגש על לוגיסטיקה, עם הטעימה הנדרשת מתחומי המבוא למיקרו ומקרו בכלכלה, ועוד, אין כל מניעה, שמחר, מנהל התפעול הראשי בשטראוס, או סמנכ”ל השיווק והתפעול בתנובה יהיה חרדי, שיעלה על הרבה מקודמיו לתפקיד”. 

אז...  מה זו לוגיסטיקה?

לוגיסטיקה, בהגדרתה הינה תחום צר יותר מבחינת שוק העבודה. אלו אינם לימודים שמתאימים לכולם, וממילא המשרות הייעודיות במשק לא נתקלות במתחרים רבים שמנפנפים בתעודה, מה שמאפשר פרנסה בכבוד מול שפע משרות וחברות גדולות שמבקשות לצרף לשורותיהן כוחות מצטיינים. 

את לימודי הלוגיסטיקה רוכשים מי שרוצים להיות מנהלי תפעול בחברות, או לכהן בתפקידים בכירים בעלי ניחוח דומה. “התואר בניהול במגמת לוגיסטיקה וכלכלה מתאים לציבור החרדי. שמוחם מוכן בדיוק למשימה האינטלקטואלית הזו”, אומר . “הוא נותן אפשרויות תעסוקה רחבות, יתרום להתפתחות האישית ולמגוון רחב של 
תפקידים שהנושא בתואר יבצע בחייו”.  

בשורה התחתונה, התואר בלוגיסטיקה  ייתן לרוכש התואר אפשרות להתפתחות מקצועית בשוק העבודה?
“התשובה בהחלט תלויה בטיב ואופי העבודה שבה רוצים להתקדם.  אם מחפשים פרקטיקה שתתן יתרון התחלתי טוב על אחרים – שאינם מחזיקים בתואר - בשוק העבודה - תואר בניהול תמיד מתאים, ופותח שערים גם במקומות שהתפקיד איננו מתבסס דווקא על החומר הלימודי פרופר. וכך גם למי שמחפש יותר תיאוריה וחשיבה מרחיבת אופקים, שתעניק לו כלים כלכליים ושתרחיב את החשיבה מעבר לפרקטיקה הרדודה – הרי שהתואר בלוגיסטיקה וכלכלה יהווה לו מפתח נפלא ל’החליק’ למקום העבודה שאליו ישגר את קורות חייו”.

בקיצור, צריך להתחיל ללמוד. איך מתפרנסים בינתיים, כאן ועכשיו?
“אכן, שאלה מתבקשת. איש לא הופך ביום אחד למנהל תפעול שמשתכר הרבה מעבר לנורמה. לכן, נדרש מאיתנו המאמץ ללימודי ערב כדי להתקדם בהמשך לתפקידי מפתח שמשכורתם בהתאם. אבל בהחלט, במצב השוק כיום חשוב למצוא מקצוע מיידי. עדיף ומומלץ למצוא מקום עבודה שבו ניתן  יהיה להעפיל בהמשך לתפקיד ניהולי, בסיוע התואר”.  

לימודים ב(כמעט) חינם 

ומשכך, כשהפרנסה העתידית – בכבוד וברווח - כבר נראית באופק, עלויות דמי הטיפול למבחר בסך 600 ₪, ערכת הרשמה לאוניברסיטה- 100 ₪ ודמי הרשמה לאוניברסיטה בסך 459 ₪ לא מהווים מכשול משמעותי, לחלוטין.  שכר הלימוד, אגב, משולם ישירות לאוניברסיטה ועומד על כ- 10,000 ₪ לשנה, (לא כולל קורסי אנגלית – אם יידרשו).

אך לתשומת ליבכם: במהלך השנים האחרונות השיגה ‘מבחר’ לתלמידיה המצטיינים עד 80% החזר משכר הלימוד(!).  במילים אחרות:  בסכום של כמאתיים שקלים בחודש, תוכלו לרכוש תואר במקצוע מכניס לכל החיים.  וזה כבר בהחלט עסק משתלם. 

הלימודים, לגברים בלבד בהפרדה מלאה, ייערכו בין כתלי מכללת ‘מבחר’ בפיקוח אוניברסיטאי מקצועי צמוד.

נרשמים, לומדים, ומתחילים להצליח!

תקופת הלימודים לתואר ראשון של אוניברסיטת בר אילן בלוגיסטיקה וכלכלה על ידי מכללת ‘מבחר’ מתפרשת - לבוגרי שנת המכינה הקדם אקדמית - על פני שלש שנים, בלימודי ערב ארבע פעמים בשבוע.

אולי כבר הובן, אבל הבה ניתן למילים הגבוהות לדבר:  לוגיסטיקה היא למעשה, תורת ניהול החומר והשירותים הנלווים אליו בארגון. הלוגיסטיקה אחראית לספק לליבת הייצור של הארגון את החומר (מלאים ותשתיות ייצור פיזיות) והשירותים הנילווים אליו באיכות, בכמות, במקום, בזמן ובעלות הנדרשים. הלימודים במסלול נועדו להקנות לסטודנטים הבנה אקדמית ומקצועית כוללת בתחומי ניהול ותפעול לוגיסטיקה וכלכלה. 

נושאי הלימודי מתמקדים בארבעה מעגלים: מקצועות יסוד (כמו: מתמטיקה, סטטיסטיקה, חקר ביצועים והתנהגות ארגונית), מקצועות ליבה לוגיסטיים (כמו: יסודות הלוגיסטיקה, ניהול רכש ומלאי, תובלה ושינוע, אחזקה, תמיכה לוגיסטית משולבת), מערכות מידע (כמו: שימושי מחשב, מערכות מידע ניהוליות ויישומי מערכות מידע לוגיסטיות) וכלכלה (כמו: מבואות מיקרו ומקרו כלכלה, תיאוריות ויישומים מיקרו ומקרו ומימון).

במשך השנים סיימו לימודיהם במסלול לוגיסטיקה אלפי בוגרים המשולבים בכל מרקם העשייה הלוגיסטית במשק הישראלי בתחומים כמו: רכש והספקת מלאי, הצטיידות ותחזוקת תשתיות ייצור, ניהול ותפעול מערכות הובלה ושינוע, מערכות מידע לוגיסטיות ועוד. חלק מהבוגרים השתלב בתחומי בנקאות וכלכלה כמו גם בתחומי ניהול כללי.

 

בשפה ברורה

הן למדו לתואר במשך שלש וחצי שנים, ועתה הן מקנות לילדים שאיתן הן עובדות, את היסודות שיאפשרו להם לשבת וללמוד בהתמדה בימי בחרותם • המקצוע החדש שכבש את העולם, עבר אט אט לידיים חרדיות, מקרב בוגרות תואר ראשון בקלינאות תקשורת שמבינות את השפה הפנימית של הציבור ‘שלנו’, מדברות עם הילדים על מושגי קודש בהגייה הנכונה, וקוראות איתם נכון את המשניות ופסוקי החומש  • שפת ידעתי, אשמע

שלוימי היה ילד רגיל, נחמד שמתפתח יפה, זוחל מהר, מגיב בגרגורים לאוכל, ונענה בקול מצהלות למשחקים שסבבו אותו. אף אחד לא הבחין בבעיית התקשורת והשפה שלו, עד שהגיע לגיל שנתיים. כשההברות המקוטעות שהוציא הפכו ממילים מצחיקות לבעייה של ממש פנתה אימו בהכוונת אחות טיפת חלב, בדחיפות למאבחנת.הילד זקוק לקלינאית תקשורת, אמרה לה המאבחנת ופסקה חד משמעית, כי התגלית בגיל זה, רק תסייע לילד בשנים הבאות, ותקל עליו את ההתמודדות - אולי אפילו תפתור אותה לגמרי, בטיפול נכון.

ביד אוהבת, רחימאית, מלטפת ומרחפת בין משעולי ונפתולי המוח האנושי, צעדה עימו שרה, קלינאית תקשורת בוגרת המסלול להפרעות תקשורת שהפעילה אוניברסיטת תל אביב בתחומי מכללת בני ברק החרדית - ‘מבחר’, והובילה את שלוימי החמוד למרחקים על כפיה. בטכניקות שרכשה שרה במשך שלש וחצי שנות לימוד בשעות הבוקר, ומניסיונה המעשי שקנתה בעמל וביזע, מתוך תחושת שליחות מרוממת, באווירה חרדית למהדרין - יכולה הייתה שרה לברך על המוגמר. 

מקצוע ‘משתלם’ 

כעבור ארבע שנות קשר עם שרה שטיפלה בו במסירות, היה שלוימי בן השש וחצי זקוק להגיע אליה רק מעט. פעם בחודש לכל היותר, כדי לבחון מול הישגיו הלימודיים וכישורי הקריאה והכתיבה שהלכו והתפתחו - כאילו לא היה מדובר בילד שאובחנה בו הפרעת תקשורת של בעיית קשב וריכוז בגיל כה צעיר - והילד הרך השתנה לבלי הכר.

הנחת שהוסבה לאימו הדאוגה של שלוימי, מילאה את ליבה של שרה ו’שילמה’ לה כביכול, בכפל כפליים, על השקעתה הרבה, ועל שנות המכינה והלימוד שליוו את רכישת התואר, עד שהתקבלה לעבודה במחלקת גני הילדים של אחת הרשויות החרדיות. 

שם, בזרועות פתוחות פרשו בפניה נשמות רכות שנזקקו לידה המקצועית והרחימאית. והיא, בשונה מאחרות במחלקה, שאינן חרדיות, קצרה הצלחות.

ושיהיה ברור: זה לא קרה רק בגלל מקצועיותם הבלתי ניתנת לערעור של ראשי המסלול מאוניברסיטת תל אביב - שלא עשו הנחות לאף אחת מהבוגרות. היה זה דווקא בשל העובדה כי שרה, כמו יתר בנות הקורס החרדיות שסיימו עימה את לימודי הקלינאות תקשורת במכללת מבחר ‘נחטפו’ למקומות עבודה חרדיים למהדרין, למוסדות חינוך תורניים לבנים ולבנות ועוד, כדי לתת מענה שמדבר בשפה ובעולם המושגים הנכון והמוכר לילד החרדי. 

כי כדי לתקשר עם הילד המטופל באופן הישיר והכנה ביותר יש להבין את הניב, להכיר את המבטא והאקצנט אפילו, ולדעת כיצד משוחחים בעברית, המתובלת בלשון הקודש, וכיצד קוראים עם הילד הגדול יותר פסוקים או משניות בהגייה הטבעית שבה למד עם המלמד וחבריו לספסל הלימודים.

איך לומדים להיות קלינאית תקשורת?

מנהלת לימודי הנשים במכללת ‘מבחר’ עונה על שאלות נפוצות:

מה תפקידה של קלינאית תקשורת?

“ראשית, מקצוע קלינאות התקשורת הוא חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים לתואר ראשון של אוניברסיטת תל אביב בחוג להפרעות בתקשורת - כשהבוגרות זוכות לתואר ‘בוגר אוניברסיטה’ (B.A.) של האוניברסיטה היוקרתית.  “שנית, מטרת הלימודים הינה ברורה: הכשרת נשים חרדיות כקלינאיות תקשורת שתאבחנה ברמה התפקודית ותטפלנה באופן עצמאי בהפרעות בתחומי השמיעה, השפה והדיבור. גילאי המטופלים יכולה לנוע החל מגיל הפעוטות, ילדים בכל גיל, נערים ועד למבוגרים וקשישים”.

ויש אפיקים נוספים שניתן להתפרנס מהם?
“מטרה חשובה ומעשית נוספת בלימודים היא הקניית כלים וידע לפיתוח תוכניות שונות בתחום הרפואה המונעת, כמו: תוכנית למניעת נזקי שמיעה עקב רעש, תוכנית למניעת הפרעות בקול, צרידות בקרב מועמדים לתפקידי הוראה וייעוץ בנושאים אלה”.

היכן נדרש בעיקר תפקיד הקלינאית? 
“מקומות העיסוק של הבוגרות לבעלות תואר ‘בוגר בהפרעות תקשורת’ שלהן מוענק במקביל רישיון לעסוק בתחום בכפוף לחוקי משרד הבריאות  אפשרויות מציאת מקום עבודה מכניס, רבות.  “חשוב לדעת, כי המקצוע מבוקש החל מבתי חולים, מרפאות, מכוני טיפול פרטיים, מטפלים עצמאיים, וכלה בבתי ספר מוסדות חינוך שונים, ועוד”.

כמה זמן נמשכים הלימודים?
“הלימודים נמשכים 3.5 שנים, חמישה ימים בשבוע וכוללים לימודי חובה, ועבודה קלינית בהכשרה מעשית”. 

מי יכול להתקבל ללימודי התואר?
תנאי הקבלה לבוגרות סמינרים מעל גיל 20 בלבד, הן השלמה לבגרות ולחילופין לימודים בני שנה אחת במכינה קדם אקדמית והצלחה במבחן הפסיכומטרי”

 

 

מקצוע העתיד –מיפוי וגיאו-אינפורמציה
שיחה עם פרופ' שגיא פילין, ראש המסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה במכללת מבחר

פרופ' פילין, מה זה, בעצם, "מהנדס מיפוי וגיאו אינפורמציה" ?
"מהנדסי המיפוי מהווים גורם מקצועי המעורב בכל החלטה תכנונית בתחום הנדל"ן והתשתיות. אמנם, רבים מזהים את מהנדסי המיפוי כמודדים העומדים בצידי הכביש, ומודדים באמצעות מכשיר העומד על חצובה צהובה, אך מדובר, כמובן, בטעות. בוגר התכנית, מתרגם הלכה למעשה את רעיונותיו של היזם לכדי תכנית מעשית מדויקת עד לרמות הדיוק הגבוהות ביותר. אנו מכשירים את הסטודנטים במכללת מבחר, לתת שירות מקצועי ברמה טכנולוגית גבוהה ביותר ובאיכות ורמת דיוק שאין שני לה. כלי עבודה מהותי נוסף אותו אנו מקנים לסטודנטים הינו ידע משפטי מקיף בכל תחומי הנדל"ן"
מהם מקומות העבודה בהם משתלבים בוגרי התכנית ?
"בעבר, בוגרי התכנית השתלבו בעיקר במשרדי מדידות ובמרכז למיפוי ישראל. אולם, כיום, עם התפתחות המקצוע לכיוונים טכנולוגיים נוספים, בוגרינו משתלבים גם בחברות היי-טק העוסקות בתכנה מבוססת מיקום (חברת Moovit   לדוגמא), בחברות ממשלתיות העוסקות בפרוייקטים בתחום התשתיות כמו חברת חשמל, וכן ברשויות המוניציפליות הזקוקות לאנשי מיפוי והבנה בתחום התכנון והבניה. מערכות המידע הגיאוגרפי (GIS ), נמצאות בכל רשות מקומית בישראל ובעולם והביקוש לבוגרים שלנו הינו גבוה"
מהו המסלול אותו עוברים הסטודנטים במכללת מבחר ?
"מדובר במסלול "טכניוני" מובהק. הסטודנטים נדרשים לרכוש כלים מתמטיים, פיסיקאליים ומדעיים ברמה הטובה ביותר. כמובן שעם יציאתם לשוק העבודה, ההכרה בתואר של הטכניון מסייעת להם בקבלה לעבודה ולא פחות חשוב מכך, בקידום מהיר במקום העבודה. לאחרונה, פתחנו שלוחה של המסלול במכללת מבחר. המסלול אורך כשלוש שנות לימוד לאחר מכינה, בסיומו יכולים הבוגרים להשתלב בכל עבודה בה משתלבים בוגרינו כולל קבלת רישיון "מודד מוסמך" מהמרכז למיפוי ישראל לאחר תקופת התאמנות."